Cookies και SSL

Υποστήριξη σχετικά με οποιοδήποτε θέμα του phpBB (σειρά εκδόσεων 3.2.x).
Σημείωση: Εδώ μπορείτε να αναζητάτε βοήθεια για τη λειτουργία του phpBB μόνο.
Άβαταρ μέλους
TJK
Ενεργό μέλος
Ενεργό μέλος
Δημοσιεύσεις: 150
Εγγραφή: Τετ 6 Απρ 2016, 13:52
Τοποθεσία: Τόλης@Λάρισα
Επικοινωνία:

Cookies και SSL

Δημοσίευση από TJK »

Το site το αναβάθμισα στη 3.2.8. Το forum τρέχει σε SSL . Αν δε βάλω τα cookies να είναι σε SSL θα υπάρχει κάποια πρόβλημα; Έχω παρατηρήσει ότι μερικές φορές με πετάει έξω, το session λήγει και αποσυνδέομαι! Ίσως αυτό οφείλεται και στο session που το έχω ρυθμίσει σε 3600 δευτερόλεπτα. :(
Άβαταρ μέλους
tzampatzis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 319
Εγγραφή: Τρί 26 Ιαν 2016, 09:02
Τοποθεσία: Παναγιώτης@Λέσβος
Επικοινωνία:

Re: Cookies και SSL

Δημοσίευση από tzampatzis »

Όχι δεν έχει θέμα αν δε βάλεις ασφαλή cookies. Απλά έρχονται χωρίς κρυπτογραφημένη σύνδεση τα cookies και είναι πιο ευάλωτα σε επιθέσεις.

Καλό θα ήταν όμως να βάλεις και τα cookies σου ασφαλή, για να έχεις μια πιο ολοκληρωμένη εμπειρία ασφάλειας στον πίνακά σου.

Το session το βρίσκω φυσιολογικό στα 3600, ωστόσο μπορεί οι ρυθμίσεις της php να το κλείνουν πιο νωρίς.
Δεν παρέχεται υποστήριξη μέσω προσωπικών μηνυμάτων, γι' αυτό έχουμε το phpBBgr.com
Άβαταρ μέλους
TJK
Ενεργό μέλος
Ενεργό μέλος
Δημοσιεύσεις: 150
Εγγραφή: Τετ 6 Απρ 2016, 13:52
Τοποθεσία: Τόλης@Λάρισα
Επικοινωνία:

Re: Cookies και SSL

Δημοσίευση από TJK »

Γεια σου Παναγιώτη. Για τη php δε μπορώ να ρυθμίσω τίποτα αφού ο server δε μου δίδει αυτή τη δυνατότητα. Το session το αύξησα σε 10' . Τώρα δε βλέπω να με πετάει έξω. Επιπλέον άλλαξα και τα cookies σε secure. Δε βλέπω να έχω προβλήματα. Αναβάθμισα και τη php στην 7.2 και το forum τουλάχιστον δε σέρνεται. Φορτώνει ικανοποιητικά καλά.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Υποστήριξη 3.2.x”