Lightbox ext

Υποστήριξη σχετικά με τις επεκτάσεις (extensions) του phpBB, σειρά εκδόσεων 3.1.x
Σημείωση: Εδώ μπορείτε να αναζητάτε βοήθεια για τις τροποποιήσεις του phpBB μόνο.
Άβαταρ μέλους
ALX
Ενεργό μέλος
Ενεργό μέλος
Δημοσιεύσεις: 208
Εγγραφή: Πέμ 16 Ιουν 2016, 08:10
Τοποθεσία: Aθήνα
Επικοινωνία:

Lightbox ext

Δημοσίευση από ALX »

Ρε παίδες.. στο lightbox δεν έχει κανένα τρόπο να ανοίγει σε φουλ διαστάσεις τις φωτογραφίες? Ό,τι διαστάσεων φωτό και να ανεβάζω μου την ανοίγει μέχρι ένα μέγεθος περίπου 960Χ720. Υπάρχει γιατρειά?
Άβαταρ μέλους
gtsoukn
Ενεργό μέλος
Ενεργό μέλος
Δημοσιεύσεις: 310
Εγγραφή: Τετ 10 Αύγ 2016, 20:04
Τοποθεσία: Γιώργος @ Πάτρα
Επικοινωνία:

Re: Lightbox ext

Δημοσίευση από gtsoukn »

Καλησπέρα.

phpBB.com link: https://www.phpbb.com/community/viewtopic.php?t=2342091

Οι εικόνες ανοίγουν στο μέγιστο των διαστάσεων της οθόνης και του "ωφέλιμου" του browser εφόσον οι διαστάσεις της εικόνας είναι μεγαλύτερες.
Αν είναι μικρότερες ανοίγουν στο κανονικό τους μέγεθος.
Για να δεις την εικόνα στο πραγματικό μέγεθος, κάνεις δεξί κλικ και "Άνοιγμα σε νέα καρτέλα".

Η επέκταση αυτή είναι εγκατεστημένη κι εδώ οπότε και ο Παναγιώτης θα το γνωρίζει αν κάνω λάθος.

Υ.Γ. Καλό είναι να δίνουμε το link της επέκτασης (ή του style ή οτιδήποτε άλλο) για να μην ψάχνουμε.
Άβαταρ μέλους
ALX
Ενεργό μέλος
Ενεργό μέλος
Δημοσιεύσεις: 208
Εγγραφή: Πέμ 16 Ιουν 2016, 08:10
Τοποθεσία: Aθήνα
Επικοινωνία:

Re: Lightbox ext

Δημοσίευση από ALX »

Για να μην ανοίγω νέο θέα μιας και η ερώτηση που θέλω να κάνω αφορά και πάλι το lightbox.

Έχω πρόβλημα όταν οι φωτογραφίες είναι σε πορτρέτο κι όχι σε τοπίο. Σε τοπίο (landscape) δουλεύει μια χαρά. Σε πορτρέτο (portrait) όχι. Πρέπει να είναι πολύ μεγάλη η φωτογραφία πορτρέτου για να δουλέψει, αλλά δεν γίνεται να βάζω πάντα φωτογραφίες τεράστιες γιατί κάποιες προέρχονται από το ίντερνετ και είναι ήδη μικρές. Μόλις τις συνάψω σε μήνυμα γίνονται ακόμα μικρότερες αλλά δεν μεγαλώνουν κιόλας αν πατήσω πάνω τους.
Δυνατότητα ρυθμίσεων απ΄ όσο ξέρω υπάρχει μόνο στο "Αποστολή άρθρου"/"Ρυθμίσεις αποστολής άρθρου"/Μέγιστο πλάτος-Μέγιστο ύψος εικόνας (τα έχω και τα δύο στο "0" ) και ακριβώς από κάτω εμφανίζονται οι ρυθμίσεις του lightbox που μπορείς να ρυθμίσεις ΜΟΝΟ το μέγιστο πλάτος εικόνας (Το έχω στα 400px)
Υπάρχει και η ρύθμιση στα συνημμένα Γενικά/Ρυθμίσεις συνημμένων/Ρυθμίσεις κατηγορίας εικόνων που σου έχει να ρυθμίσεις μέγιστο πλάτος (μόνο) και το "Ελάχιστο μέγεθος αρχείου μικρογραφίας" που το έχω στα 12000px.
Τι και πώς να το ρυθμίσω ώστε να δουλεύει σωστά το lightbox και με τις συνημμένες portrait εικόνες? :?
Άβαταρ μέλους
gtsoukn
Ενεργό μέλος
Ενεργό μέλος
Δημοσιεύσεις: 310
Εγγραφή: Τετ 10 Αύγ 2016, 20:04
Τοποθεσία: Γιώργος @ Πάτρα
Επικοινωνία:

Re: Lightbox ext

Δημοσίευση από gtsoukn »

Καλησπέρα.

Αν κατάλαβα καλά το "πρόβλημα" δεν είναι πρόβλημα αλλά κάτι φυσιολογικό.
Αν λόγω ρυθμίσεων δεν γίνεται σμίκρυνση της εικόνας είναι λογικό να μην λειτουργεί το lightbox μιας και η εικόνα εμφανίζεται ήδη στο κανονικό της μέγεθος.

Αν είναι κάτι άλλο διευκρίνισέ το και δώσε και κάποιο link (αν έχεις) που να δείχνει το πρόβλημα.
ALX έγραψε:μπορείς να ρυθμίσεις ΜΟΝΟ το μέγιστο πλάτος εικόνας
Η σελίδα σου έχει συγκεκριμένο πλάτος και η εικόνα δεν πρέπει να ξεπεράσει το πλάτος αυτό. Αν ανεβάσεις μια εικόνα με πλάτος μεγαλύτερο του πλάτους της σελίδας σου χωρίς το lightbox ή με όριο πλάτους στο lightbox μεγαλύτερο από αυτό της σελίδας θα καταλάβεις.
Για το ύψος υπάρχει η κύλιση (πάνω-κάτω) που είναι απεριόριστο.
Προφανώς αυτό είναι το σκεπτικό του δημιουργού που δεν έβαλε όριο ύψους στην εικόνα.
Άβαταρ μέλους
ALX
Ενεργό μέλος
Ενεργό μέλος
Δημοσιεύσεις: 208
Εγγραφή: Πέμ 16 Ιουν 2016, 08:10
Τοποθεσία: Aθήνα
Επικοινωνία:

Re: Lightbox ext

Δημοσίευση από ALX »

Κοίτα...
...όπως το καταλαβαίνω εγώ το πρόβλημα είναι πως η επέκταση διαβάζει το πλάτος της εικόνας και αναλόγως πράττει. Μόλις δει πλάτος παραπάνω από τα 400px που έχω σαν όριο, κάνει σμίκρυνση της εικόνας στα 400px και μετά πρέπει πατώντας την εικόνα να μην την μεγεθύνει στις σωστές διαστάσεις (τις βέλτιστες τέλος πάντων)
Αυτό συμβαίνει μόνο με τις συνημμένες εικόνες σε landscape.
Σε portrait όχι.
Όμως οι εικόνες portrait έχουν κι αυτές ένα πλάτος... -έτσι δεν είναι? - και παρόλα αυτά, δεν το παίρνει υπόψιν του το lightbox. Έκανα το τεστ φτιάχνοντας δυο λευκές εικόνες με τις ίδιες διαστάσεις. Τη μία portrait και την άλλη landscape.

Όταν λοιπόν τις ανεβάζω και τις ποστάρω, η landscape λειτουργεί, ενώ η portrait όχι. Έκανα την μικρή διάσταση μέχρι 1200px (1200Χ1800) αλλά και πάλι δεν την μεγεθύνει.

Aν πριν τις ποστάρω κάνω προεσκόπιση, δουλεύουν κανονικά και οι δύο :? Κι εκεί σκέφτομαι ότι υπάρχει κάποιο πρόβλημα.

Αν την ανεβάσω κάπου (tinypics πχ) και την ποστάρω στο μήνυμα ως εικόνα με το bbcode [img] δουλεύει κανονικά. Τη "δουλειά" μου την κάνει όταν είναι συνημμένη.
Άβαταρ μέλους
gtsoukn
Ενεργό μέλος
Ενεργό μέλος
Δημοσιεύσεις: 310
Εγγραφή: Τετ 10 Αύγ 2016, 20:04
Τοποθεσία: Γιώργος @ Πάτρα
Επικοινωνία:

Re: Lightbox ext

Δημοσίευση από gtsoukn »

Το δοκίμασα και μου φαίνονται σωστά και ...φυσιολογικά.
Στις ρυθμίσεις του lightbox έχω μέγιστο πλάτος 400px.

Εικόνα 1: Το post με συνημμένες τις εικόνες.
Εικόνες 2 & 3: Προβολή με το lightbox.

Υ.Γ. Ανεβάζω τις εικόνες ως συνημμένες αν και δεν καλύπτουν τις περιπτώσεις.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους
ALX
Ενεργό μέλος
Ενεργό μέλος
Δημοσιεύσεις: 208
Εγγραφή: Πέμ 16 Ιουν 2016, 08:10
Τοποθεσία: Aθήνα
Επικοινωνία:

Re: Lightbox ext

Δημοσίευση από ALX »

Δηλαδή εσένα δουλεύει? :?
Στις άλλες ρυθμίσεις που σου δίνει η phpbb για διαστάσεις φωτό και συνημμένων φωτό τις έχεις ?

Οπότε καλά λέω ότι υπάρχει πρόβλημα σε μένα.
Άβαταρ μέλους
gtsoukn
Ενεργό μέλος
Ενεργό μέλος
Δημοσιεύσεις: 310
Εγγραφή: Τετ 10 Αύγ 2016, 20:04
Τοποθεσία: Γιώργος @ Πάτρα
Επικοινωνία:

Re: Lightbox ext

Δημοσίευση από gtsoukn »

Στις ρυθμίσεις του Ligthtbox έχω πλάτος 400px και όλα τα υπόλοιπα στο "Όχι".
(Οι εικόνες είναι από το XAMPP όπου έβαλα να εμφανίζεται το όνομα του αρχείου).

Στις ρυθμίσεις συνημμένων έχω:
Εμφάνιση ενσωματωμένων εικόνων: Ναι
Δημιουργία μικρογραφίας: Όχι
Μέγιστο πλάτος μικρογραφίας σε εικονοστοιχεία: 400

Ενδεικτικά, δες μια εικόνα σε portrait εδώ.
Άβαταρ μέλους
ALX
Ενεργό μέλος
Ενεργό μέλος
Δημοσιεύσεις: 208
Εγγραφή: Πέμ 16 Ιουν 2016, 08:10
Τοποθεσία: Aθήνα
Επικοινωνία:

Re: Lightbox ext

Δημοσίευση από ALX »

Ίδιες ρυθμίσεις έχω κι εγώ αλλά εμένα δεν δουλεύει. Κάπου χτυπάει :(
Επ ευκαιρίας έκανα εγγραφη και στο φόρουμ σου γιατί με ενδιαφέρει το θέμα του :)
Άβαταρ μέλους
gtsoukn
Ενεργό μέλος
Ενεργό μέλος
Δημοσιεύσεις: 310
Εγγραφή: Τετ 10 Αύγ 2016, 20:04
Τοποθεσία: Γιώργος @ Πάτρα
Επικοινωνία:

Re: Lightbox ext

Δημοσίευση από gtsoukn »

Έχεις κάποια φωτό στο forum σου να δούμε;


Υ.Γ. (Άσχετο)
Μάλλον έχεις το "Snowstorm & Lights".
Το είχα βάλει κι εγώ και βλέπω ότι δημιουργεί κολλήματα.
Κλειδωμένο

Επιστροφή στο “Επεκτάσεις 3.1.x”