AutoMOD ΣΕ 3.1.9

Υποστήριξη σχετικά με τις επεκτάσεις (extensions) του phpBB, σειρά εκδόσεων 3.1.x
Σημείωση: Εδώ μπορείτε να αναζητάτε βοήθεια για τις τροποποιήσεις του phpBB μόνο.
Άβαταρ μέλους
rizana9
Μέλος
Μέλος
Δημοσιεύσεις: 115
Εγγραφή: Τρί 6 Σεπ 2016, 15:33

Re: AutoMOD ΣΕ 3.1.9

Δημοσίευση από rizana9 »

βρε πατρίδα αν ειναι κατι τετοιο.......πέσαμε σε ζονκ
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους
gtsoukn
Ενεργό μέλος
Ενεργό μέλος
Δημοσιεύσεις: 310
Εγγραφή: Τετ 10 Αύγ 2016, 20:04
Τοποθεσία: Γιώργος @ Πάτρα
Επικοινωνία:

Re: AutoMOD ΣΕ 3.1.9

Δημοσίευση από gtsoukn »

rizana9 έγραψε:1) Έχω xampp>htdocs>forum1. Το forum1 είναι ο φάκελος που έχω τα αρχεία phpBB,
Το forum1 είναι δηλωμένο ως βάση δεδομένων , από εκεί ,όταν ανεβάζω, μετά, διαγράφω τον φάκελο install για να προχωρήσω.
Μετά όμως όταν διορθώνω η προσθετό κάτι, κάνω στο forum1, και μετά .../forum1/install η updade τίποτα δεν ανεβαίνει . ως συνήθως τα σβήνω και τα ξανά εγκαθιστώ. μήπως υπάρχει πιο εύκολος τρόπος ;
Μετά την εγκατάσταση της phpBB τον φάκελο install δεν τον χρειάζεσαι.
Ό,τι και να βάλεις μετά την εγκατάσταση γίνεται μέσω αντίστοιχης λειτουργίας στον ΠΕΔ.
Από τις φωτό σε προηγούμενο μήνυμα είδα ότι την αρχική εγκατάσταση την κάνεις σωστά.
rizana9 έγραψε:2) βρες ένα στυλ που να δέχεται και τα ελληνικά και πες μου τι να κάνω ακριβώς.
Όλα (ή σχεδόν όλα) τα διαθέσιμα μέσω του phpBB στυλ είναι "συμβατά" με τα Ελληνικά.
Για το θέμα των Ελληνικών προφανώς αναφέρεσαι στα extensions.
Αυτά ο δημιουργός τα φτιάχνει στα αγγλικά και στη δική του γλώσσα (αν δεν είναι Άγγλος).
Από εκεί και μετά μεταφράζονται σε άλλες γλώσσες είτε από την "τοπική υποστήριξη" όπως το παρόν forum ή από κάποιον χρήστη.
Επειδή το παρόν forum είναι καινούργιο, ό,τι μεταφράσεις έχουν γίνει θα τις βρεις στο αντίστοιχο θέμα του κάθε extension αν δεν περιλαμβάνονται ήδη στο αρχείο.

Π.χ. αν δεις στο mChat στο φάκελο \language περιέχεται μόνο ο φάκελος \en (αγγλικά).
Για να δεις το mChat στα Ελληνικά πρέπει να μεταφραστεί.
Αν θέλεις να το μεταφράσεις, πες μας πριν ξεκινήσεις.
gtsoukn έγραψε:
The metro_blue style is used as an example
Θα κάνεις ό,τι λέει στο φάκελο subsilver2.
Για τις οδηγίες ο δημιουργός ως παράδειγμα παίρνει το στυλ metro_blue.
Εσύ έχεις το subsilver2.
Go to /ext/dmzx/mchat/styles/prosilver and copy both folders template and theme to /ext/dmzx/mchat/styles/metro_blue
Εσύ, τους φακέλους template και theme θα τους αντιγράψεις στη διαδρομή /ext/dmzx/mchat/styles/subsilver2.
Ο φάκελος αυτός δεν υπάρχει σ' αυτή τη διαδρομή, άρα πρώτα θα τον δημιουργήσεις.

Όπως σου έγραψα εγώ και ο Γρηγόρης, το mChat δεν δουλεύει στο subsilver2.
Αν θέλεις οπωσδήποτε κάτι σε subsilver2, κατέβασε το Allan Style - SUBSILVER

Για τα επόμενα μηνύματα, γιατί θέλεις να επεξεργαστείς τα αρχεία;
Άβαταρ μέλους
rizana9
Μέλος
Μέλος
Δημοσιεύσεις: 115
Εγγραφή: Τρί 6 Σεπ 2016, 15:33

Re: AutoMOD ΣΕ 3.1.9

Δημοσίευση από rizana9 »

ποιο ειναι το λαθος μου ;
ΥΓ. εχω περασει του allan το πακετο + ελληνικα + mchat
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους
gtsoukn
Ενεργό μέλος
Ενεργό μέλος
Δημοσιεύσεις: 310
Εγγραφή: Τετ 10 Αύγ 2016, 20:04
Τοποθεσία: Γιώργος @ Πάτρα
Επικοινωνία:

Re: AutoMOD ΣΕ 3.1.9

Δημοσίευση από gtsoukn »

1. Ο φάκελος chat πρέπει να είναι mchat.
Unzip the downloaded release, and change the name of the folder to mchat.
2. Το composer.json γιατί το έβγαλες έξω από το φάκελο;
Πρέπει να είναι μέσα στο φάκελο mchat.
Προφανώς σε μπέρδεψε το
if done correctly, you'll have the main extension class at (your forum root)/ext/dmzx/mchat/composer.json
Να πω την αλήθεια δεν καταλαβαίνω γιατί το γράφει. Μάλλον θέλει να δείξει ποια θα είναι η τελική σωστή διαδρομή του extension και το "main extension class" είναι το composer.json.
Άβαταρ μέλους
rizana9
Μέλος
Μέλος
Δημοσιεύσεις: 115
Εγγραφή: Τρί 6 Σεπ 2016, 15:33

Re: AutoMOD ΣΕ 3.1.9

Δημοσίευση από rizana9 »

Τα διόρθωσα αλλα....Εγω πάντως δεν το βλέπω πουθενά, μηπως πρεπει να το ενεργοποιήσω απο καπου αλλου. Και οχι απο τις επεκτάσεις
Άβαταρ μέλους
gtsoukn
Ενεργό μέλος
Ενεργό μέλος
Δημοσιεύσεις: 310
Εγγραφή: Τετ 10 Αύγ 2016, 20:04
Τοποθεσία: Γιώργος @ Πάτρα
Επικοινωνία:

Re: AutoMOD ΣΕ 3.1.9

Δημοσίευση από gtsoukn »

ΠΕΔ -> ΠΡΟΣΑΡΜΟΓΕΣ
viewtopic.php?p=378#p378
Άβαταρ μέλους
rizana9
Μέλος
Μέλος
Δημοσιεύσεις: 115
Εγγραφή: Τρί 6 Σεπ 2016, 15:33

Re: AutoMOD ΣΕ 3.1.9

Δημοσίευση από rizana9 »

αυτο εχω,
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους
rizana9
Μέλος
Μέλος
Δημοσιεύσεις: 115
Εγγραφή: Τρί 6 Σεπ 2016, 15:33

Re: AutoMOD ΣΕ 3.1.9

Δημοσίευση από rizana9 »

Ε χω μια υποψία , του alan το πακέτο μήπως δεν πρεπει στο prosilver να το συνχωνευσω ; αλλα να σβησω τα παλιά και να κανω αντιγραφή ; συν τα ελληνικα.


το δοκιμασα και παλι τιποτα. κατι δεν κανω σωστα . κολλησα
Άβαταρ μέλους
greko11
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 408
Εγγραφή: Παρ 25 Μαρ 2016, 19:35
Τοποθεσία: Γρηγόρης@ Θεσ/νίκη
Επικοινωνία:

Re: AutoMOD ΣΕ 3.1.9

Δημοσίευση από greko11 »

rizana9 έγραψε:Ε χω μια υποψία , του alan το πακέτο μήπως δεν πρεπει στο prosilver να το συνχωνευσω ; αλλα να σβησω τα παλιά και να κανω αντιγραφή ; συν τα ελληνικα.
Από αυτά δεν καταλαβαίνομε τίποτα ?????

Από την αρχή,μέσα στο φάκελο ( ext ) θα φτιάξεις ένα φάκελο με το όνομα ( dmzx ) μέσα σε αυτόν το φάκελο δηλαδή τον dmzx που μόλις έφτιαξες θα βάλεις το φάκελο ( mchat ) προσοχή σε αυτό ο φάκελος mchat να είναι έτσι ακριβός όπως το γράφω και όχι mChat.
Όταν το αποσυμπιέσεις θα έχει αυτό το όνομα ( mChat-2.0.0-RC6 ) εσύ θα το κάνεις όπως είπαμε ποιο πανό mchat ,και τίποτε άλλο,
Μέτα θα στο βγάλει στης ( ΠΡΟΣΑΡΜΟΓΕΣ ).
Δεν παρέχεται υποστήριξη μέσω προσωπικών μηνυμάτων, γι' αυτό υπάρχει το φόρουμ.
Με το δικό σας πρόβλημα αν υπάρχει στο φόρουμ μπορεί να βοηθήσει και κάποιο άλλο μέλος.
Άβαταρ μέλους
rizana9
Μέλος
Μέλος
Δημοσιεύσεις: 115
Εγγραφή: Τρί 6 Σεπ 2016, 15:33

Re: AutoMOD ΣΕ 3.1.9

Δημοσίευση από rizana9 »

Ευχαριστω, και αλλα ποσα ευχαριστω θα πω δεν ξερω . Δεν προλαβα να φωναξω ΖΗΤΩΩΩΩΩΩΩ..(και ολα αυτα για ενα C ) .Ανοίγω μπροστά να δω και .... τσουπ αντε παλι.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Κλειδωμένο

Επιστροφή στο “Επεκτάσεις 3.1.x”