Παράταση υποστήριξης phpBB σειρές 3.1.x

Ανακοινώσεις σχετικά με τις εκδόσεις του phpBB και την ιστοσελίδα.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
tzampatzis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 319
Εγγραφή: Τρί 26 Ιαν 2016, 09:02
Τοποθεσία: Παναγιώτης@Λέσβος
Επικοινωνία:

Παράταση υποστήριξης phpBB σειρές 3.1.x

Δημοσίευση από tzampatzis »

Ανακοινώθηκε επίσημα, ότι παρατείνεται ο κύκλος ζωής της σειράς 3.1.χ του phpBB.
Πιο συγκεκριμένα:
Τέλος υποστήριξης νέων εκδόσεων (End of Maintenance (EOM)): Ιούνιος 2017 (30 Ιουνίου 2017)
Τέλος ζωής (End of Life (EOL)): Δεκέμβριος 2017 (31 Δεκεμβρίου 2017)

Το EOM πρακρικά είναι ότι εκδίδονται μόνο ενημερώσεις που επηρεάζουν την ασφάλεια του λογισμικού (security patches) και δεν γίνονται δεκτές νέες επεκτάσεις και στύλ, παρα μόνο ενημερώσεις των ήδη υπαρχόντων.

Ενώ το EOL είναι ότι υποδικνύει το όνομά του. Δεν εκδίδονται ενημερώσεις ασφαλείας, δεν γίνονται δεκτές νέες επεκτάσεις ή ενημερώσεις, όπως επίσης και στύλ. Αρχίζει σταδιακά να διαγράφεται το υλικό υποστήριξης. Υποστήριξη συνεχίζει να παρέχεται μέχρι να βγεί η σχετική ανακοίνωση πλήρους παύσης της υποστήριξης (έξι μήνες πριν).

Υπενθυμίζω ότι επίσημα, έχει λήξει η υποστήριξη της σειράς εκδόσεων 3.0.χ. Παρακαλείται όποιος έχει ακόμα αντίστοιχη έκδοση να αναβαθμίσει άμεσα. Στο παρόν, εχω αρχειοθετήσει τις κατηγορίες για την έκδοση 3.0.χ, όπου και θα κλειδωθούν προς το τέλος του μήνα (υπολογίζω 26 Ιανουαρίου).
Δεν παρέχεται υποστήριξη μέσω προσωπικών μηνυμάτων, γι' αυτό έχουμε το phpBBgr.com
Άβαταρ μέλους
stefanos
Μέλος
Μέλος
Δημοσιεύσεις: 52
Εγγραφή: Παρ 19 Αύγ 2016, 14:35

Re: Παράταση υποστήριξης phpBB σειρές 3.1.x

Δημοσίευση από stefanos »

Εγώ που έχω την 3.1.7 μέχρι πότε πρέπει να βάλω χρονικό περιθώριο να την αλλάξω;
Άβαταρ μέλους
greko11
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 408
Εγγραφή: Παρ 25 Μαρ 2016, 19:35
Τοποθεσία: Γρηγόρης@ Θεσ/νίκη
Επικοινωνία:

Re: Παράταση υποστήριξης phpBB σειρές 3.1.x

Δημοσίευση από greko11 »

stefanos έγραψε: Τρί 17 Ιαν 2017, 09:43 Εγώ που έχω την 3.1.7 μέχρι πότε πρέπει να βάλω χρονικό περιθώριο να την αλλάξω;
Μέχρι το τέλος (30 Ιουνίου 2017).
Δεν παρέχεται υποστήριξη μέσω προσωπικών μηνυμάτων, γι' αυτό υπάρχει το φόρουμ.
Με το δικό σας πρόβλημα αν υπάρχει στο φόρουμ μπορεί να βοηθήσει και κάποιο άλλο μέλος.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ανακοινώσεις”