Αναβάθμιση server

Ανακοινώσεις σχετικά με τις εκδόσεις του phpBB και την ιστοσελίδα.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
tzampatzis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 319
Εγγραφή: Τρί 26 Ιαν 2016, 09:02
Τοποθεσία: Παναγιώτης@Λέσβος
Επικοινωνία:

Αναβάθμιση server

Δημοσίευση από tzampatzis »

Για την αναβάθμιση του phpΒΒgr σε 3.2.0, θα προσπαθήσω να γυρίσω την php σε έκδοση 7.0, λόγω του ότι χρησιμοποιώ nginx για την εξυπηρέτηση των σελίδων θα μου πάρει λίγο χρόνο μέχρι να το κάνω πλήρως λειτουργικό. Οπότε ενδέχεται να υπάρξουν κάποια downtimes. Τις ρυθμίσεις πρώτα τις κάνω σε άλλο server και θα τις περάσω έπειτα, αλλά ποτέ δεν ξέρεις.
Δεν παρέχεται υποστήριξη μέσω προσωπικών μηνυμάτων, γι' αυτό έχουμε το phpBBgr.com
Άβαταρ μέλους
tzampatzis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 319
Εγγραφή: Τρί 26 Ιαν 2016, 09:02
Τοποθεσία: Παναγιώτης@Λέσβος
Επικοινωνία:

Re: Αναβάθμιση server

Δημοσίευση από tzampatzis »

Στον test server έχω ολοκληρώσει την αναβάθμιση του παρόντος (μένει μόνο το Prosilver SE που χρησιμοποιούμε να βγεί επίσημα σε release).
Ωστόσο, μένει μόνο το τελευταίο βήμα της αναβάθμισης του server, η ενημέρωση της PHP σε έκδοση 7.0 ή 7.1, για να περάσω τις αλλαγές σε τούτουν τον server.
Μπορείτε να πειραματιστείτε αν θέλετε στον δοκιμαστικό server, να θυμάστε ότι καμία δημοσίευση από εκεί δεν λαμβάνεται υπόψη, ούτε παρέχεται εκεί υποστήριξη, είναι καθαρά και μόνο δοκιμαστικοί οι σκοποί του.
Οι λογαριασμοί είναι copied από εδώ, οπότε τα στοιχεία σας είναι ίδια. Ο δοκιμαστικός server θα διαγραφεί μόλις οι αλλαγές περαστούν εδώ.
Τέλος, σκέφτομαι να ρυθμίσω και τον mail server να είναι self hosted για να καταργήσω τους mail server της Google, οπότε στον Hangar 18 να έχετε υπόψη ότι δεν λειτουργούν καθόλου τα mail, ή δεν λειτουργούν σωστά.
Σύντομα περισσότερες λεπτομέρειες.
Δεν παρέχεται υποστήριξη μέσω προσωπικών μηνυμάτων, γι' αυτό έχουμε το phpBBgr.com
Άβαταρ μέλους
tzampatzis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 319
Εγγραφή: Τρί 26 Ιαν 2016, 09:02
Τοποθεσία: Παναγιώτης@Λέσβος
Επικοινωνία:

Re: Αναβάθμιση server

Δημοσίευση από tzampatzis »

Πλέον το phpBBgr.com τρέχει με έκδοση 3.2.0 .
Μπορείτε να ανοίξετε ελέυθερα θέμα στην Δ. Συζήτηση "Όλα τα υπόλοιπα" για να αναφέρετε τυχόν προβληματα.
Όποιος θέλει τις ρυθμίσεις που χρησιμοποιώ στον server (nginx), μπορεί να μου τις ζητήσει με ΠΜ.
Ακόμα δεν έχω προχωρήσει στην αναβάθμιση της php σε έκδοση 7.0 γιατί μερικές εφαρμογές που χρησιμοποιώ στον παρόντα server δουλεύουν μόνο σε 5.6 . Μόλις το επιτύχω στον Hangar 18 θα το περάσω κι εδώ.
Δεν παρέχεται υποστήριξη μέσω προσωπικών μηνυμάτων, γι' αυτό έχουμε το phpBBgr.com
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ανακοινώσεις”