Μπλέξιμο με users

Υποστήριξη σχετικά με οποιοδήποτε θέμα του phpBB (σειρά εκδόσεων 3.3.x).
Σημείωση: Εδώ μπορείτε να αναζητάτε βοήθεια για τη λειτουργία του phpBB μόνο.
Άβαταρ μέλους
alsthom
Μέλος
Μέλος
Δημοσιεύσεις: 76
Εγγραφή: Δευ 11 Απρ 2016, 21:51
Επικοινωνία:

Μπλέξιμο με users

Δημοσίευση από alsthom »

Κάτι πολύ τρελό έγινε σήμερα.
Χρησιμοποιώ chrome και το φορουμ είναι το 3.3
Πήγα να μπω σήμερα και είδα ότι ήμουν ήδη συνδεδεμένος με άλλο όνομα!!!!
Έκανα αποσύνδεση, συνέχισε να με δείχνει μέσα με το άλλο όνομα, ώσπου έκανα ένα refresh και αποσυνδέθηκα από το άλλο όνομα και μπόρεσα και μπήκα με το δικο μου!
Το κουφό είναι ότι λίγες μέρες πριν μου ανέφερε το ίδιο θέμα ένα άλλο μέλος. Και μάλιστα τον έδειξε κι αυτόν συνδεδεμένο με το το ίδιο όνομα που είχα συνδεθεί κι εγώ. Σαν να χει μπερδευτεί το σύστημα. Και μας δειχνει συνδεδεμένους με άλλο όνομα (ιδιο ομως)
Ελπίζω να σας εδωσα να καταλάβετε.
Τι να κοιτάξω ρε παιδιά?
Άβαταρ μέλους
tzampatzis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 319
Εγγραφή: Τρί 26 Ιαν 2016, 09:02
Τοποθεσία: Παναγιώτης@Λέσβος
Επικοινωνία:

Re: Μπλέξιμο με users

Δημοσίευση από tzampatzis »

Θα κάνεις Εκκαθάριση όλων των συνόδων από τον ΠΕΔ και για καλύτερα αποτελέσματα θα κάνεις εκκαθάριση της cache χειροκίνητα (σβήνεις τα περιεχόμενα του φακέλου cache από τον server σου, εκτός από τα index.htm και .htaccess .

Ερώτηση: Όταν είσαι συνδεδεμένος ως άλλος χρήστης και κάνεις post, δείχνει ότι το έκανες σαν ο άλλο χρήστης ή διορθώνει τον συγγραφέα; Μάλλον αυτό οφείλεται στη νέα μέθοδο πιστοποίησης χρηστών του phpBB 3.3, αλλά αν επιμείνει να το ψάξουμε περαιτέρω.
Δεν παρέχεται υποστήριξη μέσω προσωπικών μηνυμάτων, γι' αυτό έχουμε το phpBBgr.com
Άβαταρ μέλους
alsthom
Μέλος
Μέλος
Δημοσιεύσεις: 76
Εγγραφή: Δευ 11 Απρ 2016, 21:51
Επικοινωνία:

Re: Μπλέξιμο με users

Δημοσίευση από alsthom »

Ευχαριστώ, τα έκανα.
Καλού κακού έκανα και μια επιδιόρθωση/ βελτιστοποίηση πινάκων στη βάση και βλέπουμε.

Δεν δοκίμασα τι γίνεται όταν είναι συνδεδεμένος με άλλο όνομα. Πάντως στην πάνω μεριά βλέπω το άβαταρ του, τις ειδοποιήσεις του (πχ εγώ κανονικά είχα 5 ,ενώ με το δικό του όνομα είχα 22 κτλ)...γενικώς σαν να ειμαι συνδεδεμένος με το άλλο όνομα.

Αν ξανατύχει θα δοκιμάσω να δω τα πάντα και θα επιστρέψω εδώ να τα αναφέρω. Ελπίζω να μη χρειαστει
Άβαταρ μέλους
alsthom
Μέλος
Μέλος
Δημοσιεύσεις: 76
Εγγραφή: Δευ 11 Απρ 2016, 21:51
Επικοινωνία:

Re: Μπλέξιμο με users

Δημοσίευση από alsthom »

Ξανασυνέβη σήμερα :(
Δεν ξέρω τι να κάνω
Στο μεταξύ όλοι αυτοί που συνάντησαν το πρόβλημα, αναφέρουν ότι συνδέονται με το ίδιο όνομα. Κοιτάω το συγκεκριμένο μέλος και δεν βρίσκω κάτι παράξενο....
---
ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΙΑ
Έγραψα και στο ξένο φορουμ και μου απάντησαν ότι είναι θέμα από τον host
You need to talk to your hosts. Their server setup is caching sessions so if someone arrives before the session has cleared, they assume the ID of that previous user.
Ανοιξα ένα support ticket και περιμένοντας απάντηση ψάχτηκα μέσα στον cpanel και βρήκα αυτά
session.gc_maxlifetime ρυθμισμένο σε 1440
Επίσης βρήκα κι αυτά
cPnginx > Cache management
Proxy Cache
FCGI Cache
Απάντηση

Επιστροφή στο “Υποστήριξη 3.3.x”