error update στην νεα έκδοση

Υποστήριξη σχετικά με οποιοδήποτε θέμα του phpBB (σειρά εκδόσεων 3.3.x).
Σημείωση: Εδώ μπορείτε να αναζητάτε βοήθεια για τη λειτουργία του phpBB μόνο.
Άβαταρ μέλους
gtsoukn
Ενεργό μέλος
Ενεργό μέλος
Δημοσιεύσεις: 310
Εγγραφή: Τετ 10 Αύγ 2016, 20:04
Τοποθεσία: Γιώργος @ Πάτρα
Επικοινωνία:

Re: error update στην νεα έκδοση

Δημοσίευση από gtsoukn »

Kezar έγραψε: Πέμ 13 Φεβ 2020, 21:33το τελευταίο back Up το έχω όταν έκανα copy paste τους 2 φακέλους για το Update. πριν μπω στο /Install
Αν δεν κάνω λάθος, αν το backup (βάση και αρχεία) είναι πριν ξεκινήσεις τη διαδικασία αναβάθμισης, τότε δεν έχει πειραχτεί κάτι.
Ανεβάζοντας το backup απλά θα διαγράψεις τα αρχεία της αναβάθμισης και το forum θα επανέλθει.
Άβαταρ μέλους
Kezar
Μέλος
Μέλος
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: Κυρ 17 Απρ 2016, 11:02

Re: error update στην νεα έκδοση

Δημοσίευση από Kezar »

βρήκα backup 10 μήνες πίσω. απο τότε δεν έχω αλλάξει κάτι στα settings. το πέρασα όλο αλλα το ίδιο μήνυμα δέχομαι.
το εχω κάνει escalate στην hostgator Να μου πουν τι γίνεται γιατί είναι πολύ περίεργο αυτό. σαν να μην έχει επικοινωνία με το DB μου φαίνεται.
Άβαταρ μέλους
tzampatzis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 319
Εγγραφή: Τρί 26 Ιαν 2016, 09:02
Τοποθεσία: Παναγιώτης@Λέσβος
Επικοινωνία:

Re: error update στην νεα έκδοση

Δημοσίευση από tzampatzis »

Έχουν γίνει λίγο σαλάτα τα αρχεία. Λοιπόν, αφήνεις από το παλιό σου φόρουμ τα config.php, images (φάκελος), files (φάκελος), store (φάκελος), ext (φάκελος) και ανεβάζεις όλα τα υπόλοιπα από το νέο πακέτο. Αυτά που αφαιρείς από το server σου κράτα τα στον υπολογιστή σου και μετά σβήστα από το server. Μετά δοκίμασε να μπείς πάλι στο φόρουμ σου, αν δε μπορείς άνοιξε μια γραμμή εντολών (κάπου θα υπάρχει σαν επιλογή), και πάτα

Κώδικας: Επιλογή όλων

php ./bin/phpbbcli.php db:migrate --safe-mode
ακολούθησε τις οδηγίες που σου δίνει εκεί και προσπάθησε μετά να ξαναμπείς.

Και πες μας τα αποτελέσματα. Αν δεν ανοίγει και λέει κάτι για στύλ, πάνε στην βάση σου και τρέξε αυτό:

Κώδικας: Επιλογή όλων

UPDATE phpbb_escapedbconfig SET config_value = 1 WHERE config_name = 'default_style';
Το παραπάνω αλλάζει το default στυλ σε prosilver.

Αδειάζεις και cache με το χέρι και μη ξεχάσεις να ξαναδώσεις σωστά δικαιώματα στους σωστούς φακέλους.

Λογικά μετά θα ανοίγει.
Δεν παρέχεται υποστήριξη μέσω προσωπικών μηνυμάτων, γι' αυτό έχουμε το phpBBgr.com
Απάντηση

Επιστροφή στο “Υποστήριξη 3.3.x”