Αφαίρεση plugin σε 3.0.12

Υποστήριξη σχετικά με οποιοδήποτε θέμα του phpBB (σειρά εκδόσεων 3.2.x).
Σημείωση: Εδώ μπορείτε να αναζητάτε βοήθεια για τη λειτουργία του phpBB μόνο.
Άβαταρ μέλους
pokemon640
Νέο μέλος
Νέο μέλος
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Πέμ 26 Δεκ 2019, 08:21

Αφαίρεση plugin σε 3.0.12

Δημοσίευση από pokemon640 »

Καλημέρα,
είμαι σε φάση σορταρίσματος και αφαίρεσης μερικών plugin που πλέον δεν χρησιμοποιώ στη σελίδα, για να ξεκινήσω σε 2η φάση την αναβάθμιση σε phpbb 3.2.x.
Αρχικά είχα βάλει το Chat plugin της BlaB!, έμεινα αρκετά ευχαριστημένος αλλά πλέον τη θέση του την πήρε ο Discord server και πλέον δεν χρειάζεται.
πάμε στο κυρίως θέμα
όταν ένας χρήστης κάνει Login στο forum, βλέπει παράδειγμα το board index, εμφανίζει το link "Live Chat" στο πάνω μέρος της οθόνης δίπλα από το FAQ, από εκεί πήγαινε στο BlaB! chat.
Πως αφαιρώ τον σύνδεσμο "Live Chat" ? θα χρειαστεί να κάνω edit και σε άλλα αρχεία ; viewtopic body, forum body ?
Το theme είναι prosilver (να το κάνω ποιο εύκολο)

Έχω 5 χρόνια να πιάσω κώδικα, εικονολήπτης είμαι αλλά θα τα θυμηθώ :P
Άβαταρ μέλους
greko11
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 408
Εγγραφή: Παρ 25 Μαρ 2016, 19:35
Τοποθεσία: Γρηγόρης@ Θεσ/νίκη
Επικοινωνία:

Re: Αφαίρεση plugin σε 3.0.12

Δημοσίευση από greko11 »

Καλήμερα και χρόνια πολλά.
Τα ξεχνάς τα παραπάνω που λες και πας σε αναβαθμίσει viewtopic.php?f=22&t=12 ισχύει το ίδιο και για 3.0.12 σε 3.2.x.
Δεν παρέχεται υποστήριξη μέσω προσωπικών μηνυμάτων, γι' αυτό υπάρχει το φόρουμ.
Με το δικό σας πρόβλημα αν υπάρχει στο φόρουμ μπορεί να βοηθήσει και κάποιο άλλο μέλος.
Άβαταρ μέλους
pokemon640
Νέο μέλος
Νέο μέλος
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Πέμ 26 Δεκ 2019, 08:21

Re: Αφαίρεση plugin σε 3.0.12

Δημοσίευση από pokemon640 »

Ξέχασα να πω κάτι σημαντικό : έχω και wordpress στην ίδια σελίδα :roll: με αρκετά πράγματα μέσα, θα πρέπει να προσέχω μη μου σβήσει δεδομένα το STK σωστά ;
Άβαταρ μέλους
tzampatzis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 319
Εγγραφή: Τρί 26 Ιαν 2016, 09:02
Τοποθεσία: Παναγιώτης@Λέσβος
Επικοινωνία:

Re: Αφαίρεση plugin σε 3.0.12

Δημοσίευση από tzampatzis »

Αν δεν είναι στην ίδια βάση δεδομένων το wordpress, μη σε ανησυχεί, αν είναι στην ίδια βάση δεδομένων, τότε κράτα ένα backup και αν στα σβήσει το stk, τότε επανέφερε τους πίνακες μόνο του wordpress.

Θα τους αναγνωρίσεις γιατί θα έχουν διαφορετικό πρόθεμα από αυτούς του phpbb (κάτι σε wp_ μάλλον θα είναι).
Δεν παρέχεται υποστήριξη μέσω προσωπικών μηνυμάτων, γι' αυτό έχουμε το phpBBgr.com
Άβαταρ μέλους
pokemon640
Νέο μέλος
Νέο μέλος
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Πέμ 26 Δεκ 2019, 08:21

Re: Αφαίρεση plugin σε 3.0.12

Δημοσίευση από pokemon640 »

διάβασα τις οδηγίες, κατανοητές,
Έκανα κάποιες ετοιμασίες, backup όλων των στοιχείων κλπ
η βάση της wordpress είναι ξεχωριστή από την phpbb, ωραία μέχρι εδώ,
είχα παλιά το blab chat και θέλω να το αφαιρέσω, δεν βρίσκω documentation επί του θέματος οπότε μάλλον πρέπει να το κάνω ποιο χειροκίνητα, έχει έναν πίνακα blab κάπου στην βάση, για να το αφαιρέσω θα το κάνω με το STK toolkit σωστά ; Database Cleaner και επιλέγω μόνο τον blab άχρηστο-πίνακα ;

plus : θέλω να μεταφέρω το forum σε άλλο domain, όλα τα domain μου είναι στον ίδιο server/host (δεν μπλέκει άλλος πάροχος)
Την εγκατάσταση θα την κάνω απευθείας στον υποφάκελο του νέου μου fomain ? πχ

Κώδικας: Επιλογή όλων

http://i-NEA-mas-selida.gr/forum/install/database_update.php
?

και κάτι τελευταίο, plugin όπως αυτό που είναι για 3.2 δεν θάχω θέμα σε 3.3 σωστά ; Είχα το αντίστοιχο ABBC τότε.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Υποστήριξη 3.2.x”