Feed: μη σωστή μεταφραση

Υποστήριξη σχετικά με οποιοδήποτε θέμα του phpBB (σειρά εκδόσεων 3.2.x).
Σημείωση: Εδώ μπορείτε να αναζητάτε βοήθεια για τη λειτουργία του phpBB μόνο.
Άβαταρ μέλους
Ovelix
Νέο μέλος
Νέο μέλος
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: Δευ 11 Νοέμ 2019, 10:51

Feed: μη σωστή μεταφραση

Δημοσίευση από Ovelix »

Σχετικά με το Feed υπάρχει θέμα επιλογής γλώσσας απο αλλού (καμία αλλαγή στον πίνακα) η γνωρίζεται τι είναι αυτό που δεν κωδικοποιεί σωστά τα Ελληνικά;

Έχω δυο φώτο παρακάτω, μια από το δικό μου φόρουμ και μια από εδώ και μου τα βγάζει λάθος και στα δυο στο link /feed, μήπως φταίνε οι πλοηγοί;

Edit

Προσπαθώ εν τω μεταξύ να περάσω στο prosilver (σε ένα δοκιμαστικό φόρουμ) αυτό viewtopic.php?f=26&t=384 και είναι μάταιο, μήπως είναι θέμα του κώδικα για αυτό δεν βγάζει σωστά τα ελληνικά)
ph.jpg
phpp.jpg
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους
tzampatzis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 319
Εγγραφή: Τρί 26 Ιαν 2016, 09:02
Τοποθεσία: Παναγιώτης@Λέσβος
Επικοινωνία:

Re: Feed: μη σωστή μεταφραση

Δημοσίευση από tzampatzis »

Με ποιόν reader προσπαθείς να ανοίξεις τα feed; Η κωδικοποίηση είναι καθαρά θέμα του reader. Αν προσπαθείς σε απλό notepad να δείς τα rss δοκίμασε να γυρίσεις την κωδικοποίηση σε UTF8 χωρίς BOM.

Εγώ που δοκιμάζω με τον online TheOldReader τα βγάζει κανονικά.
Δεν παρέχεται υποστήριξη μέσω προσωπικών μηνυμάτων, γι' αυτό έχουμε το phpBBgr.com
Άβαταρ μέλους
Ovelix
Νέο μέλος
Νέο μέλος
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: Δευ 11 Νοέμ 2019, 10:51

Re: Feed: μη σωστή μεταφραση

Δημοσίευση από Ovelix »

Παναγιώτη καλησπέρα, πέρα από Reader μου το βγάζει έτσι και στον πλοηγό (Firefox) στον σύνδεσμο domain.com/feed

Δηλαδή όποια Αγγλική λέξη υπάρχει μου την γράφει κανονικά, όπου υπάρχει όμως Ελληνική λέξη μου την βγάζει έτσι, σαν να είναι με Bom.

Αν πάρω τον κώδικα από την σελίδα για παράδειγμα domain.com/feed και τον βάλω σε Notepad με επιλογή χωρίς Bom μου τα βγάζει σωστά.

Στο https://theoldreader.com/ κι εμένα σωστά τα βγάζει οπότε οκ ειναι

Ίσως είναι θέμα του πλοηγού μου
Απάντηση

Επιστροφή στο “Υποστήριξη 3.2.x”