Διαδικασία αναβάθμισης από 3.1.ΧΧ σε 3.2

Υποστήριξη σχετικά με οποιοδήποτε θέμα του phpBB (σειρά εκδόσεων 3.2.x).
Σημείωση: Εδώ μπορείτε να αναζητάτε βοήθεια για τη λειτουργία του phpBB μόνο.
Άβαταρ μέλους
stefanos
Μέλος
Μέλος
Δημοσιεύσεις: 52
Εγγραφή: Παρ 19 Αύγ 2016, 14:35

Re: Διαδικασία αναβάθμισης από 3.1.ΧΧ σε 3.2

Δημοσίευση από stefanos »

Προσπάθησα να κάνω αναβάθμιση απο 3.1.7 pl σε 3.2.0 με τον αυτόματο τρόπο viewtopic.php?f=22&t=147 ακολούθησα τα βήματα και ολοκληρωθηκε (επιτυχώς ).Το πρόβλημα μου είναι ότι ενώ συνδέομαι σαν admin όταν πάω στο πίνακα διαχείρησης ειναι όλο ένα γκρί δεν εμφανίζει τιποτα.Τι λάθος έχω κάνει?
Άβαταρ μέλους
agiooros
Νέο μέλος
Νέο μέλος
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: Σάβ 1 Οκτ 2016, 20:22
Τοποθεσία: Νίκος@Εύβοια
Επικοινωνία:

Re: Διαδικασία αναβάθμισης από 3.1.ΧΧ σε 3.2

Δημοσίευση από agiooros »

Τελικά έκανα αναβάθμιση σε 3.2 με αναβάθμιση της php. Στην αρχή μου έβγαζε λευκή σελίδα και έσβησα στο root όλους τους φακέλους εκτός το config.php και τον φάκελο files και ανέβασα όλους τους φακέλους απο την full 3.2.0 package εκτός τον φάκελο install και δούλεψε.
Στέφανε έβγαζε και σε μένα κάτι κουλά και έσβησα μέσα απο τον φάκελο cache στο root ότι είχε μέσα εκτός το index.htm επίσης σβήσε και τα cookies απο τον browser
Άβαταρ μέλους
agiooros
Νέο μέλος
Νέο μέλος
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: Σάβ 1 Οκτ 2016, 20:22
Τοποθεσία: Νίκος@Εύβοια
Επικοινωνία:

Re: Διαδικασία αναβάθμισης από 3.1.ΧΧ σε 3.2

Δημοσίευση από agiooros »

greko11 έγραψε: Τρί 28 Μαρ 2017, 18:46 Δεν μπορείς να κάνης κάτι μόνο με αναβάθμιση της php σε νεότερη.
Μεσα στο cpanel ειχε την επιλογη Select PHP Version την επελεξα και αλλαξα την php σε 5.4
Καταγραφή.PNG
Σωστα δεν εκανα?
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος agiooros την Τετ 29 Μαρ 2017, 16:35, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Άβαταρ μέλους
greko11
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 408
Εγγραφή: Παρ 25 Μαρ 2016, 19:35
Τοποθεσία: Γρηγόρης@ Θεσ/νίκη
Επικοινωνία:

Re: Διαδικασία αναβάθμισης από 3.1.ΧΧ σε 3.2

Δημοσίευση από greko11 »

stefanos έγραψε: Τετ 29 Μαρ 2017, 12:54 Το πρόβλημα μου είναι ότι ενώ συνδέομαι σαν admin όταν πάω στο πίνακα διαχείρησης ειναι όλο ένα γκρί δεν εμφανίζει τιποτα.Τι λάθος έχω κάνει?
Καθάρισε την cache είτε μέσα από το cpanel είτε με ftp,στο φάκελο cache/production, όλα όσα έχει μέσα ο φάκελος production και όχι το φάκελος production.
Δεν παρέχεται υποστήριξη μέσω προσωπικών μηνυμάτων, γι' αυτό υπάρχει το φόρουμ.
Με το δικό σας πρόβλημα αν υπάρχει στο φόρουμ μπορεί να βοηθήσει και κάποιο άλλο μέλος.
Άβαταρ μέλους
greko11
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 408
Εγγραφή: Παρ 25 Μαρ 2016, 19:35
Τοποθεσία: Γρηγόρης@ Θεσ/νίκη
Επικοινωνία:

Re: Διαδικασία αναβάθμισης από 3.1.ΧΧ σε 3.2

Δημοσίευση από greko11 »

agiooros έγραψε: Τετ 29 Μαρ 2017, 16:33 Σωστα δεν εκανα?
Καλά έκανες.
Δεν παρέχεται υποστήριξη μέσω προσωπικών μηνυμάτων, γι' αυτό υπάρχει το φόρουμ.
Με το δικό σας πρόβλημα αν υπάρχει στο φόρουμ μπορεί να βοηθήσει και κάποιο άλλο μέλος.
Άβαταρ μέλους
stefanos
Μέλος
Μέλος
Δημοσιεύσεις: 52
Εγγραφή: Παρ 19 Αύγ 2016, 14:35

Re: Διαδικασία αναβάθμισης από 3.1.ΧΧ σε 3.2

Δημοσίευση από stefanos »

Έχω την έκδοση 3.1.7 pl1 προσπάθησα να κάνω την αναβάθμιση αλλά δεν τα κατάφερα.Αυτό που με παραξένεψε
και θέλω την γνώμη σας είναι ότι χτές που πήγα να κάνω αναβάθμιση είδα ότι η έκδοση είναι 3.1.8 , απο το ιστορικο διαχειριστή είδα ότι έγινε αναβάθμιση σε 3.1.8 απο όνομα μέλους anonymous και οχι απο admin όπως όλες οι άλλες ενέργειες.Τι έχει γίνει?
Άβαταρ μέλους
greko11
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 408
Εγγραφή: Παρ 25 Μαρ 2016, 19:35
Τοποθεσία: Γρηγόρης@ Θεσ/νίκη
Επικοινωνία:

Re: Διαδικασία αναβάθμισης από 3.1.ΧΧ σε 3.2

Δημοσίευση από greko11 »

Μην σε στεναχωρεί οι αναβαθμίσεις σε εκδόσεις και στην βάση πάντα ο anonymous τις κάνει.
Δεν παρέχεται υποστήριξη μέσω προσωπικών μηνυμάτων, γι' αυτό υπάρχει το φόρουμ.
Με το δικό σας πρόβλημα αν υπάρχει στο φόρουμ μπορεί να βοηθήσει και κάποιο άλλο μέλος.
Άβαταρ μέλους
stefanos
Μέλος
Μέλος
Δημοσιεύσεις: 52
Εγγραφή: Παρ 19 Αύγ 2016, 14:35

Re: Διαδικασία αναβάθμισης από 3.1.ΧΧ σε 3.2

Δημοσίευση από stefanos »

Λοιπόν κάνω όλες την διαδικασία αυτόματης αναβάθμισης κανονικά και όταν έρχεται η ώρα να ανεβάω το αρχείο μεταφόρτωσης στο server μου βγάζει αυτό το μήνυμα
Χωρίς τίτλο.png
Και μετά στο τέλος μου βγάζει αυτήν την εικόνα
Χωρίς τίτλο1.png
Τί κάνω λάθος?
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους
gtsoukn
Ενεργό μέλος
Ενεργό μέλος
Δημοσιεύσεις: 310
Εγγραφή: Τετ 10 Αύγ 2016, 20:04
Τοποθεσία: Γιώργος @ Πάτρα
Επικοινωνία:

Re: Διαδικασία αναβάθμισης από 3.1.ΧΧ σε 3.2

Δημοσίευση από gtsoukn »

Η πρώτη εικόνα (File Manager του Plesk) δεν είναι "μέρος" της διαδικασίας αναβάθμισης.
Αν το έχεις για να ανεβάσεις τα νέα αρχεία είναι λάθος, δεν ξέρω το κατά πόσο είναι ασφαλές.
Προφανώς ανέβασες τα αρχεία του 3.2.0, ξεκίνησες τη διαδικασία αναβάθμισης και τα τελικά αρχεία τα ανέβασες συμπιεσμένα. Θα έπρεπε να τα ανεβάσεις ασυμπίεστα και καθένα στο φάκελό του.
Για ανέβασμα των αρχείων καλό είναι να το κάνεις μέσω ftp, π.χ. με το FileZilla.

Για τη 2η εικόνα, σου λέει ότι η εγκατάσταση ολοκληρώθηκε.
Στον ΠΕΔ τι έκδοση σου λέει ότι έχεις;
Άβαταρ μέλους
stefanos
Μέλος
Μέλος
Δημοσιεύσεις: 52
Εγγραφή: Παρ 19 Αύγ 2016, 14:35

Re: Διαδικασία αναβάθμισης από 3.1.ΧΧ σε 3.2

Δημοσίευση από stefanos »

Στο file manager έβαλα τους τρεις φακελους απο την νεα εκδοση.
Τα αρχεία δεν μου τα αποσυμπιέζει βγάζει το μήνυμα που φαίνεται επάνω με κόκκινα γράμματα.
Η έκδοση λέει ότι είναι 3.1.8
Τώρα που ξαναμπαίνω μου βγάζει αυτό το μήνυμα
Χωρίς τίτλο2.png
Τα έχω κάνει μαντάρα ευτυχώς που δεν υπάρχουν χρήστες να το παρακολουθούν :D
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Υποστήριξη 3.2.x”