Διαδικασία αναβάθμισης από 3.1.ΧΧ σε 3.2

Υποστήριξη σχετικά με οποιοδήποτε θέμα του phpBB (σειρά εκδόσεων 3.2.x).
Σημείωση: Εδώ μπορείτε να αναζητάτε βοήθεια για τη λειτουργία του phpBB μόνο.
Άβαταρ μέλους
TJK
Ενεργό μέλος
Ενεργό μέλος
Δημοσιεύσεις: 150
Εγγραφή: Τετ 6 Απρ 2016, 13:52
Τοποθεσία: Τόλης@Λάρισα
Επικοινωνία:

Re: Διαδικασία αναβάθμισης από 3.1.ΧΧ σε 3.2

Δημοσίευση από TJK »

Τι έκδοση έχεις τοπικά στο server στη php ; Η λευκή σελίδα ειναι προβλημα της php συνήθως ... η 3.2 τρέχει σε 5.4 και πάνω και υποστηρίζει πλήρως τη 7.0 και τη 7.1 ...
Άβαταρ μέλους
alsthom
Μέλος
Μέλος
Δημοσιεύσεις: 76
Εγγραφή: Δευ 11 Απρ 2016, 21:51
Επικοινωνία:

Re: Διαδικασία αναβάθμισης από 3.1.ΧΧ σε 3.2

Δημοσίευση από alsthom »

gtsoukn έγραψε: Κυρ 15 Ιαν 2017, 12:50 Δοκίμασε να κάνεις και διαγραφή δεδομένων (της επέκτασης).
Δεν μπορώ να το κάνω γιατι δεν μπορώ ούτε στον ΠΕΔ να μπω. Δεν μ'αφήνει.

Κώδικας: Επιλογή όλων

Fatal error: Uncaught exception 'Symfony\Component\DependencyInjection\Exception\ServiceNotFoundException' with message 'You have requested a non-existent service "pico.reputation.notification.type.rate_post_positive".' in C:\xampp\htdocs\forum\vendor\symfony\dependency-injection\ContainerBuilder.php:816 Stack trace: #0 C:\xampp\htdocs\forum\vendor\symfony\dependency-injection\ContainerBuilder.php(456): Symfony\Component\DependencyInjection\ContainerBuilder->getDefinition('pico.reputation...') #1 C:\xampp\htdocs\forum\phpbb\notification\manager.php(881): Symfony\Component\DependencyInjection\ContainerBuilder->get('pico.reputation...') #2 C:\xampp\htdocs\forum\phpbb\notification\manager.php(855): phpbb\notification\manager->load_object('pico.reputation...') #3 C:\xampp\htdocs\forum\phpbb\notification\method\board.php(229): phpbb\notification\manager->get_item_type_class('pico.reputation...', Array) #4 C:\xampp\htdocs\forum\phpbb\notification\manager.php(123): phpbb\notification\method\board->load_notifications(Array) #5 C: in C:\xampp\htdocs\forum\vendor\symfony\dependency-injection\ContainerBuilder.php on line 816
Τι έκδοση έχεις τοπικά στο server στη php ; Η λευκή σελίδα ειναι προβλημα της php συνήθως ... η 3.2 τρέχει σε 5.4 και πάνω και υποστηρίζει πλήρως τη 7.0 και τη 7.1 ...
Την 5.6

Υπάρχει άραγε τρόπος να ξεφύγω από αυτό το μήνυμα? Ίσως έναν καθαρισμό στην βάση? Τι λέτε?
Άβαταρ μέλους
tzampatzis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 319
Εγγραφή: Τρί 26 Ιαν 2016, 09:02
Τοποθεσία: Παναγιώτης@Λέσβος
Επικοινωνία:

Re: Διαδικασία αναβάθμισης από 3.1.ΧΧ σε 3.2

Δημοσίευση από tzampatzis »

Ενώ είσαι ακόμα στην έκδοση 3.1 δοκίμασε να απενεργοποιήσεις και να διαγράψεις την επέκταση αυτή (pico reputation) και μετά να κάνεις την αναβάθμιση σε 3.2.
Δεν παρέχεται υποστήριξη μέσω προσωπικών μηνυμάτων, γι' αυτό έχουμε το phpBBgr.com
Άβαταρ μέλους
alsthom
Μέλος
Μέλος
Δημοσιεύσεις: 76
Εγγραφή: Δευ 11 Απρ 2016, 21:51
Επικοινωνία:

Re: Διαδικασία αναβάθμισης από 3.1.ΧΧ σε 3.2

Δημοσίευση από alsthom »

Το θέμα είναι ότι έχω πάει στην 3.2 :?
Δεν πειράζει, θα ξαναστήσω την 3.1 και θα το ξαναεπιχειρήσω.
Άβαταρ μέλους
alsthom
Μέλος
Μέλος
Δημοσιεύσεις: 76
Εγγραφή: Δευ 11 Απρ 2016, 21:51
Επικοινωνία:

Re: Διαδικασία αναβάθμισης από 3.1.ΧΧ σε 3.2

Δημοσίευση από alsthom »

Μη με πάρετε με τις τομάτες πληζ. :mrgreen:

Υπάρχει τρόπος να μετατρέψω μια επέκταση 3.1 για να δουλεύει στην 3.2?
Άβαταρ μέλους
greko11
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 408
Εγγραφή: Παρ 25 Μαρ 2016, 19:35
Τοποθεσία: Γρηγόρης@ Θεσ/νίκη
Επικοινωνία:

Re: Διαδικασία αναβάθμισης από 3.1.ΧΧ σε 3.2

Δημοσίευση από greko11 »

Οχι,πια επέκταση.
Δεν παρέχεται υποστήριξη μέσω προσωπικών μηνυμάτων, γι' αυτό υπάρχει το φόρουμ.
Με το δικό σας πρόβλημα αν υπάρχει στο φόρουμ μπορεί να βοηθήσει και κάποιο άλλο μέλος.
Άβαταρ μέλους
alsthom
Μέλος
Μέλος
Δημοσιεύσεις: 76
Εγγραφή: Δευ 11 Απρ 2016, 21:51
Επικοινωνία:

Re: Διαδικασία αναβάθμισης από 3.1.ΧΧ σε 3.2

Δημοσίευση από alsthom »

Καλησπέρα Γρηγόρη.
Μιλάω γι'αυτήν που μου δημιουργεί θέμα. Είναι μια που ποτέ δεν τελείωσε, ωστόσο δούλευε μια χαρά χωρίς προβληματα.
Είναι το reputatation του pico: https://www.phpbb.com/community/viewtop ... &t=2210021
https://github.com/Pico/phpBB-Reputation-System

Στο μεταξύ τώρα μόλις είδα ότι κάποιος προσπαθεί να την κάνει να δουλεψει: https://www.phpbb.com/community/viewtop ... &t=2402516
Αλλά εγώ όπως πάντα δε βγάζω άκρη.
Άβαταρ μέλους
greko11
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 408
Εγγραφή: Παρ 25 Μαρ 2016, 19:35
Τοποθεσία: Γρηγόρης@ Θεσ/νίκη
Επικοινωνία:

Re: Διαδικασία αναβάθμισης από 3.1.ΧΧ σε 3.2

Δημοσίευση από greko11 »

Δοκίμασες να κάνεις αναβαθμίσει χωρίς την επέκταση που σου είπε και οι Παναγιώτης εδώ posting.php?mode=reply&f=26&t=139#pr958
Το δοκίμασα το reputatation σε 3.2 και χωρίς της αλλαγές που λέει εδώ https://area51.phpbb.com/docs/dev/32x/e ... ifications
Δεν βλέπω κατή με μια πρόχειρη δοκιμή.
Στιγμιότυπο από 2017-01-17 20-20-44.png
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Δεν παρέχεται υποστήριξη μέσω προσωπικών μηνυμάτων, γι' αυτό υπάρχει το φόρουμ.
Με το δικό σας πρόβλημα αν υπάρχει στο φόρουμ μπορεί να βοηθήσει και κάποιο άλλο μέλος.
Άβαταρ μέλους
gtsoukn
Ενεργό μέλος
Ενεργό μέλος
Δημοσιεύσεις: 310
Εγγραφή: Τετ 10 Αύγ 2016, 20:04
Τοποθεσία: Γιώργος @ Πάτρα
Επικοινωνία:

Re: Διαδικασία αναβάθμισης από 3.1.ΧΧ σε 3.2

Δημοσίευση από gtsoukn »

@alsthom, δουλεύεις τοπικά, οπότε κάνεις ό,τι γουστάρεις.
Πριν προχωρήσεις στην αναβάθμιση, βγάλε εντελώς την επέκταση που δείχνει ότι δημιουργεί το πρόβλημα.
Αν η αναβάθμιση γίνει τότε θα είσαι σίγουρος ότι φταίει αυτή η επέκταση.

Αν την επέκταση αυτή τη θέλεις οπωσδήποτε στο forum σου, δεν κάνεις αναβάθμιση στο online forum μέχρι να βγει έκδοση της επέκτασης για το 3.2.
Άβαταρ μέλους
alsthom
Μέλος
Μέλος
Δημοσιεύσεις: 76
Εγγραφή: Δευ 11 Απρ 2016, 21:51
Επικοινωνία:

Re: Διαδικασία αναβάθμισης από 3.1.ΧΧ σε 3.2

Δημοσίευση από alsthom »

@gtsoun έτσι ακριβώς.
Ούτε κι εγώ ξέρω πόσες φορές το έχω στήσει το φορουμ από την αρχή. :D

Την κατάφερα την αναβάθμιση απενεργοποιώντας τις επεκτάσεις που χτυπούσαν. Ήταν και κάνα δυο άλλες.

Δυστυχώς όμως το reputation που μας αρέσει πολύ, ήδη είναι παρατημένο και δε νομίζω να το πιάσει ο δημιουργός του ξανά. Δούλευε όμως μια χαρά. Για αυτό σκέφτηκα μήπως και μπορούσα να την αναβαθμίσω εγώ (σκεπτόμενος ότι θα ήθελε μερικές αλλαγές κάποιο αρχείο....)

@Γρηγόρη θα το δοκιμάσω ξανα.

Να ρωτήσω και κάτι άλλο:
Μπορούμε να ανανεώσουμε μόνοι μας τα στυλ ώστε να δουλευουν με την 3.2?
Έχω κάποια του Αrty αλλά αυτός είπε ότι δεν θα συνεχίσει μ'αυτά. Υπάρχουν κάπου οι αλλαγές που πρέπει να κάνουμε? Γίνεται αυτό?
Απάντηση

Επιστροφή στο “Υποστήριξη 3.2.x”