πρόβλημα μετα απο μεταφορά σελίδας

Οτιδήποτε άλλο δεν ταιριάζει στις παραπάνω κατηγορίες.
Άβαταρ μέλους
mitsos13
Νέο μέλος
Νέο μέλος
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Πέμ 20 Οκτ 2016, 01:56

πρόβλημα μετα απο μεταφορά σελίδας

Δημοσίευση από mitsos13 »

Καλημέρα σας, μετά από μεταφορά ιστοσελίδας σε άλλο server, δεν μπορώ να δω συνημμένα αρχεία ούτε σαν διαχειριστής ούτε σαν απλό μέλος, επίσης ούτε μηνύματα μπορώ να στείλω, ούτε να ανεβάσω συνημμένα αρχεία. Κατά την μεταφορά δεν έγινε καμιά αλλαγή στην βάση δεδομένων. Ούτε μετά. Τι μπορεί να φταίει; Πρέπει να γίνει κάποια ρύθμιση;; Αν ναι που;; Η ιστοσελίδα είναι με phpbb..

Όταν πάω να στειλω μηνυματα μου εμφανίζει αυτο "Δεν είστε εξουσιοδοτημένος να στέλνετε προσωπικά μηνύματα"
Όταν πάω να δώ φωτογραφίες μου εμφανίζει αυτό "Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή την δημοσίευση"
Άβαταρ μέλους
TJK
Ενεργό μέλος
Ενεργό μέλος
Δημοσιεύσεις: 150
Εγγραφή: Τετ 6 Απρ 2016, 13:52
Τοποθεσία: Τόλης@Λάρισα
Επικοινωνία:

Re: πρόβλημα μετα απο μεταφορά σελίδας

Δημοσίευση από TJK »

Καλημέρα,

υποθέτω ότι έχεις πρόσβαση ως διαχειριστής. Τότε, συνδέσου στο πίνακα διαχειριστή και κάνε έναν έλεγχο στα permissions (προσβάσεις) . Ίσως κατά τη μεταφορά αυτά να ξερυθμίστηκαν. Τουλάχιστον αυτό μπορώ να καταλάβω προς στιγμήν από τα
mitsos13 έγραψε: Όταν πάω να στειλω μηνυματα μου εμφανίζει αυτο "Δεν είστε εξουσιοδοτημένος να στέλνετε προσωπικά μηνύματα"
Όταν πάω να δώ φωτογραφίες μου εμφανίζει αυτό "Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή την δημοσίευση"
και ενημέρωσέ μας. Το πιθανότερο όμως είναι αυτό κατά τη γνώμη μου.
Άβαταρ μέλους
gtsoukn
Ενεργό μέλος
Ενεργό μέλος
Δημοσιεύσεις: 310
Εγγραφή: Τετ 10 Αύγ 2016, 20:04
Τοποθεσία: Γιώργος @ Πάτρα
Επικοινωνία:

Re: πρόβλημα μετα απο μεταφορά σελίδας

Δημοσίευση από gtsoukn »

Μεταφορά σε άλλο server δεν έτυχε να έχω κάνει αλλά θεωρώ ότι είναι το ίδιο με το να μεταφέρουμε το forum μας από τοπικά σε online (στον server) ή το ανάποδο.
Αν γίνουν όλα σωστά το "νέο" forum θα είναι πιστό αντίγραφο του προηγουμένου.

Γι' αυτό θα ξαναπώ και ελπίζω να μην παρεξηγηθώ.
Να είμαστε ακριβής στις ερωτήσεις μας ή στο τι κάνουμε.

Στην προκειμένη περίπτωση πρέπει εκτός από την επανεγκατάσταση της phpBB στην νέα θέση (τοπικά ή online) και το ανέβασμα του backup πρέπει να μεταφέρουμε και όλα τα (επιπλέον) αρχεία. Κάποια από τα υπάρχοντα αρχεία τροποποιούνται αν βάλουμε κάποιο πρόσθετο.
Φανταστείτε για παράδειγμα τι θα γίνει αν στο παλιό forum χρησιμοποιούμε κάποιο άλλο στυλ από το βασικό (αυτό θα περάσει και στο backup) αλλά στο νέο forum δεν ανεβάσουμε τα αρχεία του.

mitsos13, δεν ξέρω την εμπειρία σου στο phpBB, ίσως να τα έκανες όλα σωστά και το πρόβλημα να δημιουργείται από κάπου που ούτε εγώ το ξέρω.

Φιλικά.
Άβαταρ μέλους
tzampatzis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 319
Εγγραφή: Τρί 26 Ιαν 2016, 09:02
Τοποθεσία: Παναγιώτης@Λέσβος
Επικοινωνία:

Re: πρόβλημα μετα απο μεταφορά σελίδας

Δημοσίευση από tzampatzis »

Τσέκαρε τα δικαιώματα στους φακέλους /files, /store, images/avatars/upload να είναι 777. Και καθάρισε την cache σου.
Δεν παρέχεται υποστήριξη μέσω προσωπικών μηνυμάτων, γι' αυτό έχουμε το phpBBgr.com
Απάντηση

Επιστροφή στο “Όλα τα υπόλοιπα”