Μια βοήθεια για μια "εφαρμογή"

Οτιδήποτε άλλο δεν ταιριάζει στις παραπάνω κατηγορίες.
Άβαταρ μέλους
ALX
Ενεργό μέλος
Ενεργό μέλος
Δημοσιεύσεις: 208
Εγγραφή: Πέμ 16 Ιουν 2016, 08:10
Τοποθεσία: Aθήνα
Επικοινωνία:

Μια βοήθεια για μια "εφαρμογή"

Δημοσίευση από ALX »

Παίδες, εν συντομία θα σας πω για ένα θεματάκι που θέλω να λύσω.

Ένας γνωστός μου είχε φτιάξει ένα παιχνίδι προβλέψεων για αγώνες motogp και το εγκατέστησε στη βάση που έχω το φόρουμ.
Όταν το ξεκινήσαμε, μου είχε πει να φτιάξω μια έξτρα βάση για να το εγκαταστήσουμε σε εκείνη, αλλά μάλλον ξεχάστηκε όταν το έκανε και το εγκατέστησε στην πρωτεύουσα βάση.

Το πρόβλημα που έχω τώρα όμως... ποιο είναι?

Κάθε φορά που κάνω update στο φόρουμ, σταματάει να λειτουργεί αυτή η εφαρμογή γιατί κάτι θέλει πάλι από αυτόν για να δουλέψει.
Φυσικά από τις τόσες φορές που έχω κάνει αναβαθμίσεις και τον ενοχλούσα να το ξαναφτιάξει, κάποια στιγμή βαρέθηκε όπως κατάλαβα και με αποφεύγει. (λογικό)
Στη τελευταία μας συνομιλία μέσα από το messenger του πρότεινα αν μπορεί να εγκαταστήσει την εφαρμογή στην έξτρα βάση που είχα φτιάξει, ούτως ώστε να μην χαλάει κάθε φορά που κάνω update κι έτσι να σταματήσω να τον ζαλίζω κι αυτόν. (δεν ξέρω αν γίνεται αλλά και πώς γίνεται αυτό, αλλά το έριξα ως πρόταση)
Απάντηση δεν πήρα :(

Και δω μπαίνετε εσείς στο παιχνίδι. Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει πάνω σε αυτό? Τι πρέπει να αλλάξω για να δουλεύει η εφαρμογή από την έξτρα βάση? Να την μεταφέρω ας πούμε να διαβάζει από κει. Οι πίνακες βέβαια είναι καταχωρημένοι στην κανονική μου βάση.

Η εφαρμογή σε αυτή τη διεύθυνση http://www.facebike.gr/MGP_manager/index.php (αλλά θέλει σύνδεση στο φόρουμ πριν για να την δείτε) Αν μπορεί όμως κάποιος να ασχοληθεί απλά για να δει τι παίζει, μπορώ να του δώσω ένα τεστ λογαριασμό να μπει.
Άβαταρ μέλους
ALX
Ενεργό μέλος
Ενεργό μέλος
Δημοσιεύσεις: 208
Εγγραφή: Πέμ 16 Ιουν 2016, 08:10
Τοποθεσία: Aθήνα
Επικοινωνία:

Re: Μια βοήθεια για μια "εφαρμογή"

Δημοσίευση από ALX »

Βασικά αν μεταφέρω τα αρχεία στην άλλη βάση και δηλώσω να τα τραβάει/βλέπει από κει, δεν γίνεται? Να κάνω και μια αντιγραφή τους πίνακες στη άλλη κι όλα καλά. (ή λέω αηδίες? :D )
Άβαταρ μέλους
ALX
Ενεργό μέλος
Ενεργό μέλος
Δημοσιεύσεις: 208
Εγγραφή: Πέμ 16 Ιουν 2016, 08:10
Τοποθεσία: Aθήνα
Επικοινωνία:

Re: Μια βοήθεια για μια "εφαρμογή"

Δημοσίευση από ALX »

Κανένας ρε παιδιά? :cry:
Άβαταρ μέλους
tzampatzis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 319
Εγγραφή: Τρί 26 Ιαν 2016, 09:02
Τοποθεσία: Παναγιώτης@Λέσβος
Επικοινωνία:

Re: Μια βοήθεια για μια "εφαρμογή"

Δημοσίευση από tzampatzis »

Ναι γίνεται. Αντιγράφεις πίνακες, δίνεις δικαιώματα, μεταβάλεις το αντίστοιχο configuration αρχείο της εφαρμογής με τα νέα στοιχεία και είσαι jet.
Προσοχή μόνο στα δικαιώματα και στο πρόθεμα.
Δεν παρέχεται υποστήριξη μέσω προσωπικών μηνυμάτων, γι' αυτό έχουμε το phpBBgr.com
Άβαταρ μέλους
ALX
Ενεργό μέλος
Ενεργό μέλος
Δημοσιεύσεις: 208
Εγγραφή: Πέμ 16 Ιουν 2016, 08:10
Τοποθεσία: Aθήνα
Επικοινωνία:

Re: Μια βοήθεια για μια "εφαρμογή"

Δημοσίευση από ALX »

Όταν μπαίνω στο plesk μου λέει ένα Assign database. Αυτό τι είναι? Πρέπει να το κανω ή δεν χρειάζεται?
Επίσης πήγα και τσέκαρα τους πίνακες και πατησα αντιγραφή αλλά δεν μου εβγαζε την επιλογή της έξτρα βασης.
Αυτό με τα δικαιώματα δεν το κατάλαβα πάντως.
Άβαταρ μέλους
gtsoukn
Ενεργό μέλος
Ενεργό μέλος
Δημοσιεύσεις: 310
Εγγραφή: Τετ 10 Αύγ 2016, 20:04
Τοποθεσία: Γιώργος @ Πάτρα
Επικοινωνία:

Re: Μια βοήθεια για μια "εφαρμογή"

Δημοσίευση από gtsoukn »

Καλησπέρα.

Το Assign database είναι σύνδεση με ΒΔ. Δηλ. η εφαρμογή με ποια βάση δεδομένων θα είναι συνδεδεμένη. Θα δηλώσεις την καινούρια βάση που θα φτιάξεις/έφτιαξες.

Παρακολουθώ το θέμα σου από την αρχή αλλά δεν απάντησα γιατί αυτά δεν τα ξέρω καλά.
Επειδή η εφαρμογή συνδέεται με κάποιο τρόπο με τη βάση του forum μιας και σ' αυτή (την εφαρμογή) έχουν πρόσβαση μόνο τα μέλη, αν διασπαστεί η εφαρμογή από τη βάση του forum πώς θα "διαβάζει" τα μέλη;
Ίσως να χρειάζεται και κάτι ακόμα.
Η απορία είναι για τον Παναγιώτη. ;)

Υ.Γ. Βασικά είμαστε εκτός θεματολογίας του forum μιας και δεν αφορά άμεσα την phpBB.
Άβαταρ μέλους
ALX
Ενεργό μέλος
Ενεργό μέλος
Δημοσιεύσεις: 208
Εγγραφή: Πέμ 16 Ιουν 2016, 08:10
Τοποθεσία: Aθήνα
Επικοινωνία:

Re: Μια βοήθεια για μια "εφαρμογή"

Δημοσίευση από ALX »

Ένα δικιο το χεις ....δε λέω :?
Όσο για την θεματολογιά.. μια χαρά είμαστε. Ειναι το σημείο για την ελεύθερη συζήτηση. Αλίμονο να μην μπορούσαμε να συζητήσουμε τέτοια θεματα!
Άβαταρ μέλους
ALX
Ενεργό μέλος
Ενεργό μέλος
Δημοσιεύσεις: 208
Εγγραφή: Πέμ 16 Ιουν 2016, 08:10
Τοποθεσία: Aθήνα
Επικοινωνία:

Re: Μια βοήθεια για μια "εφαρμογή"

Δημοσίευση από ALX »

...και βάσει αυτού που σχολίασε ο Γιώργος και μου φαίνεται πως έχει δίκιο, μήπως είναι πιο εύκολο να εστιάσουμε στο ΤΙ πρέπει ΝΑ ΜΗΝ σβήνω κτλ όταν γίνεται η αναβάθμιση για να μην σταματά να δουλεύει η "εφαρμογή"? Να κρατάω το αρχείο όπου πάει και δηλώνεται αυτή η εφαρμογή για να δουλεύει?
Μήπως είναι πιο εύκολο αυτό?
Άβαταρ μέλους
gtsoukn
Ενεργό μέλος
Ενεργό μέλος
Δημοσιεύσεις: 310
Εγγραφή: Τετ 10 Αύγ 2016, 20:04
Τοποθεσία: Γιώργος @ Πάτρα
Επικοινωνία:

Re: Μια βοήθεια για μια "εφαρμογή"

Δημοσίευση από gtsoukn »

Με κάθε επιφύλαξη...

Στις αναβαθμίσεις υπάρχουν αρχεία που αντικαθιστούν τα υπάρχοντα πριν ξεκινήσει η διαδικασία αναβάθμισης.
Προφανώς κάπου εκεί πρέπει να εστιάσεις.
Βρες τυχόν κοινά αρχεία της εφαρμογής και των αρχείων που περιλαμβάνονται στα πακέτα αναβάθμισης και σύγκρινέ τα.
Οι διαφορές (επιπλέον εγγραφές) προφανώς θα είναι για την εφαρμογή σου.
Αυτές θα τις προσθέτεις σε κάθε αναβάθμιση, μετά τη ολοκλήρωσή της.

Κατά την αναβάθμιση ελέγχονται τα αρχεία αλλά κρατάει τις τυχόν αλλαγές που έχουν γίνει.

Σε κάθε περίπτωση είναι καλύτερο η εφαρμογή να είναι ξεχωριστή από το forum.
Άβαταρ μέλους
gtsoukn
Ενεργό μέλος
Ενεργό μέλος
Δημοσιεύσεις: 310
Εγγραφή: Τετ 10 Αύγ 2016, 20:04
Τοποθεσία: Γιώργος @ Πάτρα
Επικοινωνία:

Re: Μια βοήθεια για μια "εφαρμογή"

Δημοσίευση από gtsoukn »

Καλημέρα.

Δες τη δυνατότητα να χρησιμοποιήσεις την επέκταση Pages.
Με αυτή μπορείς να φτιάξεις μια νέα σελίδα με περιορισμένη πρόσβαση (ορατή μόνο σε μέλη) και μέσα σ' αυτή να βάλεις το link της εφαρμογής.

Αυτή η επιλογή είναι μόνο για την περίπτωση που αποσυνδέσεις την εφαρμογή από τη ΒΔ του forum και δεν απαιτείται να γίνεται έλεγχος των μελών αφού τη σελίδα θα τη βλέπουν μόνο τα εγγεγραμμένα μέλη.
Εδώ όμως υπάρχει ένα "κενό".
Ένα μέλος βλέπει το link και μπορεί να το δώσει σε οποιονδήποτε ο οποίος θα μπαίνει στην εφαρμογή παρακάμπτοντας το forum.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Όλα τα υπόλοιπα”