Ελληνική γλώσσα 3.1.9

Προτάσεις για διόρθωση της ελληνικής γλώσσας μόνο για την νεότερη έκδοση της σειράς 3.1.x
Άβαταρ μέλους
tzampatzis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 319
Εγγραφή: Τρί 26 Ιαν 2016, 09:02
Τοποθεσία: Παναγιώτης@Λέσβος
Επικοινωνία:

Ελληνική γλώσσα 3.1.9

Δημοσίευση από tzampatzis »

Μόλις έκανα τις αλλαγές για την 3.1.9. Οι αλλαγές φαίνονται στο αντίστοιχο branch του Github.

Παρακαλώ όσοι έχετε προτάσεις ή διορθώσεις να τις αναφέρετε για να περαστούν στη νέα έκδοση. Σε διαφορετική περίπτωση, όταν γίνει το επίσημο release, μεταφέρονται στην επόμενη έκδοση.

Οι αλλαγές που έγιναν τώρα φαίνονται εδώ
Δεν παρέχεται υποστήριξη μέσω προσωπικών μηνυμάτων, γι' αυτό έχουμε το phpBBgr.com
Άβαταρ μέλους
TJK
Ενεργό μέλος
Ενεργό μέλος
Δημοσιεύσεις: 150
Εγγραφή: Τετ 6 Απρ 2016, 13:52
Τοποθεσία: Τόλης@Λάρισα
Επικοινωνία:

Re: Ελληνική γλώσσα 3.1.9

Δημοσίευση από TJK »

Γεια σας,

προσωπικά θα προτιμούσα το Global Moderators να γινόταν Γενικοί Συντονιστές (global είναι ναι μεν ο καθολικός, αλλά νομίζω σε ένα περιβάλλον forum το Γενικοί στέκει πιο καλά). Επίσης παρατήρησα από το viewonline.php εδώ στο phpbbgr.com πως ορισμένες λειτουργίες έχουν μεταφραστεί διαφορετικά. Για παράδειγμα κάποιος που βλέπει το viewonline.php η ελληνική μετάφραση δίνει ως εξής: "Βλέπει μέλη σε σύνδεση" . Θα προτιμούσα το παλιό, δηλ. το "Επισκόπηση μελών υπό σύνδεση", όπως επίσης και το "Επισκόπηση Πίνακα Ελέγχου Μέλους" κτλ.

Επίσης, δεν είδα στη μετάφραση αν έχει διορθωθεί το Moderator's Control Panel. Σε παλιές εκδόσεις η μετάφραση ήταν ως εξής: "Πίνακας Ελέγχου Συντονιστών". Εφόσον ένας πίνακας αντιστοιχεί σε κάθε συντονιστή, θα προτιμούσα να λέγεται "Πίνακας Ελέγχου Συντονιστή".

Κατά τα άλλα, εντάξει, θεωρώ πως είναι. Βέβαια, όποιος άλλος θέλει μπορεί να προτείνει αλλαγές. Επίσης, τα περισσότερα αλλάζουν από το common.php ή από το κάθε φάκελο που εμπίπτει η κατηγορία που θέλουμε να αλλάξουμε.
Άβαταρ μέλους
tzampatzis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 319
Εγγραφή: Τρί 26 Ιαν 2016, 09:02
Τοποθεσία: Παναγιώτης@Λέσβος
Επικοινωνία:

Re: Ελληνική γλώσσα 3.1.9

Δημοσίευση από tzampatzis »

Νομίζω πως οι παρατηρήσεις είναι καλό να διορθωθούν. Θα ξεκινήσω μέσα στο ΣΚ να το κάνω. Ελπίζω να τα προλάβω μέχρι το release.
Ευχαριστούμε.
Δεν παρέχεται υποστήριξη μέσω προσωπικών μηνυμάτων, γι' αυτό έχουμε το phpBBgr.com
Άβαταρ μέλους
TJK
Ενεργό μέλος
Ενεργό μέλος
Δημοσιεύσεις: 150
Εγγραφή: Τετ 6 Απρ 2016, 13:52
Τοποθεσία: Τόλης@Λάρισα
Επικοινωνία:

Re: Ελληνική γλώσσα 3.1.9

Δημοσίευση από TJK »

Μισό λεπτό γιατί κάτι χάνω. Μιλάμε το 3.1.9 release της phpbb ; Για πότε είναι προγραμματισμένο να βγει; Πριν λίγες βδομάδες βγήκε η 3.1.8 και μάλιστα σε πολύ σύντομο χρονικό διάστημα μετά τo release της 3.1.7 που ήταν το patch level. Μου έκανε αρκετή εντύπωση και λέω πότε προλάβαν;

Εντωμεταξύ, είδα πως έχει βγει και 3.2 (Rhea) σε beta έκδοση. Για αυτή θα βγει κάποια μετάφραση;
Πάντως, ξανά κοίταξα το αρχείο στο github και δεν είδα κάτι άλλο που να θέλει μετάφραση.
Άβαταρ μέλους
tzampatzis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 319
Εγγραφή: Τρί 26 Ιαν 2016, 09:02
Τοποθεσία: Παναγιώτης@Λέσβος
Επικοινωνία:

Re: Ελληνική γλώσσα 3.1.9

Δημοσίευση από tzampatzis »

Αν σκεφτείς ότι ήδη είμαστε εκτός προγράμματος για την 3.2, νομίζω ότι την έχουμε αργήσει την 3.1.9 .
Έχει ήδη βγεί η 3.1.9-RC1 από 9 Απριλίου (https://tracker.phpbb.com/projects/PHPB ... ions/12398).
Για την 3.2 έχω ξεκινήσει τις αλλαγές στη γλώσσα, έχω αρχίσει το repo, αλλά ακόμα δυστυχώς δεν βρήκα χρόνο για να τελειώσω την μετάφραση. Κατα βάση μικροαλλαγές ως προς την 3.1 και τεράστια αλλαγή είναι τα help files.
Δεν παρέχεται υποστήριξη μέσω προσωπικών μηνυμάτων, γι' αυτό έχουμε το phpBBgr.com
Κλειδωμένο

Επιστροφή στο “Προτάσεις/διορθώσεις για την έκδοση 3.1.x”