Board3 και στυλ

Υποστήριξη σχετικά με τις επεκτάσεις (extensions) του phpBB, σειρά εκδόσεων 3.1.x
Σημείωση: Εδώ μπορείτε να αναζητάτε βοήθεια για τις τροποποιήσεις του phpBB μόνο.
Άβαταρ μέλους
ALX
Ενεργό μέλος
Ενεργό μέλος
Δημοσιεύσεις: 208
Εγγραφή: Πέμ 16 Ιουν 2016, 08:10
Τοποθεσία: Aθήνα
Επικοινωνία:

Board3 και στυλ

Δημοσίευση από ALX »

Γεια χαρά και πάλι.

Στήνω σιγά σιγά το φόρουμ αλλά έχω ένα θέμα με το πορταλ board 3
Με το στυλ Prosilver δουλεύει άψογα.
Με το στυλ we_clear_blue που μου αρέσει και εγκατέστησα, μου τραβάει όλα τα δεδομένα δεξιά (δείτε συνημμένη εικόνα)
we_clear.PNG
Πώς φτιάχνει αυτό?

Επίσης εκεί που λέει το facebike.gr και το έχει ως λινκ, εγώ θέλω να βάλω την εικόνα του logo του φόρουμ και μάλιστα όταν την πατάω να με πηγαίνει στο πόρταλ κι όχι στο φόρουμ. Αυτό το αλλάζω από το overall_header όπως στην προηγούμενη έκδοση?
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους
greko11
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 408
Εγγραφή: Παρ 25 Μαρ 2016, 19:35
Τοποθεσία: Γρηγόρης@ Θεσ/νίκη
Επικοινωνία:

Re: Board3 και στυλ

Δημοσίευση από greko11 »

Γενικά το we_clearblue έχει πολλά προβλήματα με πάρα πολλά extensions .
Δεν παρέχεται υποστήριξη μέσω προσωπικών μηνυμάτων, γι' αυτό υπάρχει το φόρουμ.
Με το δικό σας πρόβλημα αν υπάρχει στο φόρουμ μπορεί να βοηθήσει και κάποιο άλλο μέλος.
Άβαταρ μέλους
ALX
Ενεργό μέλος
Ενεργό μέλος
Δημοσιεύσεις: 208
Εγγραφή: Πέμ 16 Ιουν 2016, 08:10
Τοποθεσία: Aθήνα
Επικοινωνία:

Re: Board3 και στυλ

Δημοσίευση από ALX »

To kiss portal είναι ασφαλές να το βάλω? Κάπου διάβασα πως όταν πήγαν κάποιοι να το απεγκαταστήσουν τους έβγαλε το φόρουμ γενικό λάθος?
ΑΝ είναι να το δοκιμάσω κι αυτό μήπως δουλέψει καλύτερα με το style we_clearblue
Άβαταρ μέλους
greko11
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 408
Εγγραφή: Παρ 25 Μαρ 2016, 19:35
Τοποθεσία: Γρηγόρης@ Θεσ/νίκη
Επικοινωνία:

Re: Board3 και στυλ

Δημοσίευση από greko11 »

Ανέβασε αυτόν το φάκελο we_clearblue στο /ext/board3/portal/styles και μετά Εκκαθάριση λανθάνουσας μνήμης.και ίσε οκ.
we_clearblue.zip
Και στο overall_header

Κώδικας: Επιλογή όλων

<h1><a href="<!-- IF U_SITE_HOME -->{U_SITE_HOME}<!-- ELSE -->{U_INDEX}<!-- ENDIF -->" title="<!-- IF U_SITE_HOME -->{L_SITE_HOME}<!-- ELSE -->{L_INDEX}<!-- ENDIF -->">{SITENAME}</a></h1>
Άλλαξε το U_INDEX και το L_INDEX σε U_PORTAL L_PORTAL
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Δεν παρέχεται υποστήριξη μέσω προσωπικών μηνυμάτων, γι' αυτό υπάρχει το φόρουμ.
Με το δικό σας πρόβλημα αν υπάρχει στο φόρουμ μπορεί να βοηθήσει και κάποιο άλλο μέλος.
Άβαταρ μέλους
ALX
Ενεργό μέλος
Ενεργό μέλος
Δημοσιεύσεις: 208
Εγγραφή: Πέμ 16 Ιουν 2016, 08:10
Τοποθεσία: Aθήνα
Επικοινωνία:

Re: Board3 και στυλ

Δημοσίευση από ALX »

Ευχαριστώ Γρηγόρη. Το αρχείο αυτό το είχα βρει το μεσημέρι αλλά το έβαλα και δεν δούλεψε παρόλο που έκανα άδειασμα της cashe. Είδα πως είχαν κάνει refresh για το style αυτό και χάρηκα, αλλά δεν δούλεψε σε μένα, γι αυτό ρώτησα.
Θα το ξανακοιτάξω αύριο με την ησυχία μου μήπως μου διέφυγε τίποτα γιατί μου έκανε κάτι κουλά σήμερα ο Filezilla και δεν μου ανέβαζε σωστά μάλλον όλα τα αρχεία.
Άβαταρ μέλους
greko11
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 408
Εγγραφή: Παρ 25 Μαρ 2016, 19:35
Τοποθεσία: Γρηγόρης@ Θεσ/νίκη
Επικοινωνία:

Re: Board3 και στυλ

Δημοσίευση από greko11 »

Το είχες αλλάξει τα αρχικά τα είχε κεφάλαια,τα δοκίμασα αλλιώς δεν θα στα έβαζα.
test10.png
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Δεν παρέχεται υποστήριξη μέσω προσωπικών μηνυμάτων, γι' αυτό υπάρχει το φόρουμ.
Με το δικό σας πρόβλημα αν υπάρχει στο φόρουμ μπορεί να βοηθήσει και κάποιο άλλο μέλος.
Άβαταρ μέλους
ALX
Ενεργό μέλος
Ενεργό μέλος
Δημοσιεύσεις: 208
Εγγραφή: Πέμ 16 Ιουν 2016, 08:10
Τοποθεσία: Aθήνα
Επικοινωνία:

Re: Board3 και στυλ

Δημοσίευση από ALX »

Ναι... αυτή ήταν η κακοτοπιά. ;) Τώρα έφτιαξε και με χαροποίησε δεόντως γιατί είναι το μόνο style που μου αρέσει στην 3.1.
Για να πειράζω λίγο τις αποστάσεις που θέλω, μέσω από το css αρχείο το κάνω? Θέλω να φαρδύνω λίγο το χώρο για τους τίτλους των θεμάτων.
Άβαταρ μέλους
greko11
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 408
Εγγραφή: Παρ 25 Μαρ 2016, 19:35
Τοποθεσία: Γρηγόρης@ Θεσ/νίκη
Επικοινωνία:

Re: Board3 και στυλ

Δημοσίευση από greko11 »

ALX έγραψε: Θέλω να φαρδύνω λίγο το χώρο για τους τίτλους των θεμάτων.
Δεν κατάλαβα ? να παίρνει ποιο πολλά γράμματα.
Δεν παρέχεται υποστήριξη μέσω προσωπικών μηνυμάτων, γι' αυτό υπάρχει το φόρουμ.
Με το δικό σας πρόβλημα αν υπάρχει στο φόρουμ μπορεί να βοηθήσει και κάποιο άλλο μέλος.
Άβαταρ μέλους
ALX
Ενεργό μέλος
Ενεργό μέλος
Δημοσιεύσεις: 208
Εγγραφή: Πέμ 16 Ιουν 2016, 08:10
Τοποθεσία: Aθήνα
Επικοινωνία:

Re: Board3 και στυλ

Δημοσίευση από ALX »

Ναι, γιατί αν ο τίτλος έχει πολλές λέξεις/γράμματα, τον συνεχίζει από κάτω ενώ υπάρχει διαθέσιμος χώρος στη στήλη που είναι ο τελευταίος poster. Μπορούμε να του δώσουμε λιγάκι δηλαδή.
Καταλαβαίνω ότι είναι έτσι ώστε να εξυπηρετεί και οθόνες με μικρότερη ανάλυση, αλλά λιγάκι θα μπορούσα να του δώσω.
Άβαταρ μέλους
ALX
Ενεργό μέλος
Ενεργό μέλος
Δημοσιεύσεις: 208
Εγγραφή: Πέμ 16 Ιουν 2016, 08:10
Τοποθεσία: Aθήνα
Επικοινωνία:

Re: Board3 και στυλ

Δημοσίευση από ALX »

Υπάρχει άραγε δυνατότητα να μεγαλώσουμε και τα κενά μεταξύ των θεμάτων? Είναι πολύ κολλητά και κουράζει το μάτι.
Ή τουλάχιστον αν μπορούσα να αλλάξω το μέγεθος/χρώμα της γραμματοσειράς, γιατί ο τίτλος του θέματος και το φόρουμ των συζητήσεων που βρίσκεται και το λέει από κάτω, έχουν ίδιο μέγεθος. (και μάλιστα το φόρουμ της συζήτησης είναι πιο έντονο μπλε. Το ανάποδο έπρεπε να ήταν ή τουλάχιστον να είχε μικρότερη γραμματοσειρά!) Πολύ κουραστικό είναι.
Θυμάμαι στο absolution το είχαμε αλλάξει αυτό ή με σένα ή με το άλλο το παιδί τον Asterix.
lines.PNG
Koίτα στο absolution πως το είχαμε κάνει. Τέλειο!
lines_ab.PNG
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Κλειδωμένο

Επιστροφή στο “Επεκτάσεις 3.1.x”