Φωτογραφίες μέσα στο φόρουμ.

Υποστήριξη σχετικά με τις επεκτάσεις (extensions) του phpBB, σειρά εκδόσεων 3.1.x
Σημείωση: Εδώ μπορείτε να αναζητάτε βοήθεια για τις τροποποιήσεις του phpBB μόνο.
Άβαταρ μέλους
EnterG
Νέο μέλος
Νέο μέλος
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: Τρί 8 Μαρ 2016, 18:33

Φωτογραφίες μέσα στο φόρουμ.

Δημοσίευση από EnterG »

Δημιουργώ πολλά θέματα με φωτογραφίες αλλά μερικές μετά από καιρό χάνονται (δείτε εδώ.
Μήπως είναι καλύτερα τις φωτογραφίες να τις ανεβάζω στο φόρουμ και όχι σε άλλο site ;
Έχετε να προτείνετε κάποιο mod (μου αρέσει αυτό που έχετε εδώ).
http://www.yourmusicforum.gr
Είσαι ότι ακούς.
Άβαταρ μέλους
greko11
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 408
Εγγραφή: Παρ 25 Μαρ 2016, 19:35
Τοποθεσία: Γρηγόρης@ Θεσ/νίκη
Επικοινωνία:

Re: Φωτογραφίες μέσα στο φόρουμ.

Δημοσίευση από greko11 »

Να της βάζεις σαν συνημμένο,και για mod αυτό εδώ https://www.phpbb.com/customise/db/extension/lightbox/
Δεν παρέχεται υποστήριξη μέσω προσωπικών μηνυμάτων, γι' αυτό υπάρχει το φόρουμ.
Με το δικό σας πρόβλημα αν υπάρχει στο φόρουμ μπορεί να βοηθήσει και κάποιο άλλο μέλος.
Άβαταρ μέλους
EnterG
Νέο μέλος
Νέο μέλος
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: Τρί 8 Μαρ 2016, 18:33

Re: Φωτογραφίες μέσα στο φόρουμ.

Δημοσίευση από EnterG »

Το έβαλα έκανα και ενεργοποίηση στο ΠΕΔ.Πρέπει να κάνω κάτι άλλο ; Η φωτογραφία όπως διάβασα πιάνει το μέγιστο μήκος .Μήπως γίνεται να μην φαίνεται το όνομα αρχείου από κάτω ; Και πως γίνεται να την κάνω μικρογραφία που μεγαλώνει ;
http://www.yourmusicforum.gr
Είσαι ότι ακούς.
Άβαταρ μέλους
tzampatzis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 319
Εγγραφή: Τρί 26 Ιαν 2016, 09:02
Τοποθεσία: Παναγιώτης@Λέσβος
Επικοινωνία:

Re: Φωτογραφίες μέσα στο φόρουμ.

Δημοσίευση από tzampatzis »

ΠΕΔ -> Παραμετροποίηση συστήματος συζητήσεων -> Ρυθμίσεις αποστολής άρθρου αν κατέβεις τέρμα κάτω θα δείς Lightbox image resizing. Εκεί στο Show image file names το βάζεις σε No. Για να μην δείχνει το όνομα του αρχείου.
Παρομοίως η επιλογή Maximum image width in pixel άστην σε 400px.

Μετά ΠΕΔ -> Παραμετροποίηση συστήματος συζητήσεων -> Ρυθμίσεις συνημμένων αν κατέβεις πιο κάτω θα δείς Ρυθμίσεις κατηγορίας εικόνων [Εκχωρημένη ομάδα επεκτάσεων: Εικόνες] Τις επιλογές κατα σειρά βάζεις:
Εμφάνιση ενσωματωμένων εικόνων: Ναι
Δημιουργία μικρογραφίας: Ναί
Μέγιστο πλάτος μικρογραφίας σε εικονοστοιχεία: 400px (ή ίδιο με αυτό που βάλαμε στην προηγούμενη ενότητα)
Ελάχιστο μέγεθος αρχείου μικρογραφίας: 12000 (εγώ το έβαλα 12000 , είναι ουσιαστικά το μέγεθος της εικόνας σε Bytes, δηλαδή εγώ το έχω να μην κάνει resize κάτω από 12 KB).

Και μετά Εκκαθάριση λανθάνουσας μνήμης για να δουλέψει σωστά.
Δεν παρέχεται υποστήριξη μέσω προσωπικών μηνυμάτων, γι' αυτό έχουμε το phpBBgr.com
Άβαταρ μέλους
EnterG
Νέο μέλος
Νέο μέλος
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: Τρί 8 Μαρ 2016, 18:33

Re: Φωτογραφίες μέσα στο φόρουμ.

Δημοσίευση από EnterG »

Εικόνα
http://www.yourmusicforum.gr
Είσαι ότι ακούς.
Άβαταρ μέλους
alsthom
Μέλος
Μέλος
Δημοσιεύσεις: 76
Εγγραφή: Δευ 11 Απρ 2016, 21:51
Επικοινωνία:

Re: Φωτογραφίες μέσα στο φόρουμ.

Δημοσίευση από alsthom »

Να ρωτήσω κάτι? Υπάρχει τρόπος να κάνουμε download την εικόνα με δεξι κλικ επάνω της? Αναφέρομαι σ'αυτήν που θα μας ανοίξει στο lightbox.
Άβαταρ μέλους
tzampatzis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 319
Εγγραφή: Τρί 26 Ιαν 2016, 09:02
Τοποθεσία: Παναγιώτης@Λέσβος
Επικοινωνία:

Re: Φωτογραφίες μέσα στο φόρουμ.

Δημοσίευση από tzampatzis »

Όχι, αλλά μπορείς να την κάνεις Αποθηκευση πριν την ανοίξεις με το lightbox... Απλά με δεξί κλικ πάνω της και Αποθήκευση εικόνας ως...
Δεν παρέχεται υποστήριξη μέσω προσωπικών μηνυμάτων, γι' αυτό έχουμε το phpBBgr.com
Άβαταρ μέλους
alsthom
Μέλος
Μέλος
Δημοσιεύσεις: 76
Εγγραφή: Δευ 11 Απρ 2016, 21:51
Επικοινωνία:

Re: Φωτογραφίες μέσα στο φόρουμ.

Δημοσίευση από alsthom »

To κακό σ'αυτό που λες είναι ότι έτσι κατεβάζει την μικρογραφία και όχι την εικόνα σε μεγάλο μέγεθος.
Όμως τελικά ,με "αποθήκευση συνδέσμου ως " πριν ανοίξει σε lightbox , έχω το αποτέλεσμα που θέλω....

Απλώς κάποια μέλη "ενοχλήθηκαν" λίγο γιατί είχαν καλομάθει με το highslide και το φορουμ 3.0.14. :mrgreen:
και είπα να ρωτήσω.
Άβαταρ μέλους
gtsoukn
Ενεργό μέλος
Ενεργό μέλος
Δημοσιεύσεις: 310
Εγγραφή: Τετ 10 Αύγ 2016, 20:04
Τοποθεσία: Γιώργος @ Πάτρα
Επικοινωνία:

Re: Φωτογραφίες μέσα στο φόρουμ.

Δημοσίευση από gtsoukn »

alsthom έγραψε:To κακό σ'αυτό που λες είναι ότι έτσι κατεβάζει την μικρογραφία και όχι την εικόνα σε μεγάλο μέγεθος.
Επειδή ζήλεψα κι έβαλα κι εγώ το Lightbox, το δοκίμασα και κατεβάζει τις φωτογραφίες στο κανονικό τους μέγεθος.

Υπόψη ότι δεν έχω επιλέξει δημιουργία μικρογραφίας.
Ίσως να είναι αυτός ο λόγος που σε μένα κατεβαίνουν στο κανονικό μέγεθος.
Άβαταρ μέλους
stefanos
Μέλος
Μέλος
Δημοσιεύσεις: 52
Εγγραφή: Παρ 19 Αύγ 2016, 14:35

Re: Φωτογραφίες μέσα στο φόρουμ.

Δημοσίευση από stefanos »

Aπο χθές στο φόρουμ προσπαθώ να ανεβάσω φωτογραφία σαν συνημμένο και δεν με αφήνει και μου βγάζει αυτό το μήνυμα
Λάθος
Συγγνώμη, αλλά η ποσόστωση συνημμένων του συστήματος συζητήσεων έχει επιτευχθεί.

Τί μπορεί να έχει γίνει;
Κλειδωμένο

Επιστροφή στο “Επεκτάσεις 3.1.x”