Ξεκινώ την αναβάθμιση σε 3.1.9

Υποστήριξη σχετικά με οποιοδήποτε θέμα του phpBB (σειρά εκδόσεων 3.1.x).
Σημείωση: Εδώ μπορείτε να αναζητάτε βοήθεια για τη λειτουργία του phpBB μόνο.
Άβαταρ μέλους
harris
Μέλος
Μέλος
Δημοσιεύσεις: 82
Εγγραφή: Παρ 11 Μαρ 2016, 09:38
Τοποθεσία: Athens
Επικοινωνία:

Re: Ξεκινώ την αναβάθμιση σε 3.1.9

Δημοσίευση από harris »

ALX έγραψε:Δεν μετέφερα τίποτα. Απλά χρησιμοποίησα το STK όταν ήμουν έτοιμος και στο καπάκι έσβησα τα παλιά αρχεία του 3.0.11 και ανέβασα τα καινούρια του 3.1.9.
Μετά έτρεξα το install και έγινε το update της βάσης.

Θα πας στο ΣΥΣΤΗΜΑ -> Πινακας Ελεγχου Διαχειριστή -> Επεκτάσεις (και οχι μονο) και θα απενεργοποιήσεις παλια mods θα το καταλάβεις γιατι θα φαίνεται π.χ σαν ACP_SIDEBAR, QUICK_ADS_TITLE_ACP

Δες γενικα τι σου χτυπάει και δοκίμαζε... Κανονικά πρέπει να τα απενεργοποιήσεις όλα αυτά για αρχή και μετά να τα σβήσεις. (έχουν και υποκατηγορίες θα το καταλαβεις γιατι δεν θα σβήνονται)
Άβαταρ μέλους
ALX
Ενεργό μέλος
Ενεργό μέλος
Δημοσιεύσεις: 208
Εγγραφή: Πέμ 16 Ιουν 2016, 08:10
Τοποθεσία: Aθήνα
Επικοινωνία:

Re: Ξεκινώ την αναβάθμιση σε 3.1.9

Δημοσίευση από ALX »

Τα έχω φτιάξει όλα αυτά ρε συ. Είχα τρέξει ένα script που μου είχαν δώσει από το phpbb.com και τα καθάρισε όλα μόνο του μπαμ μπαμ!

Ακούστε τώρα ένα άλλο κουλό που μου συμβαίνει


Στο we_clearblue που έχω, πάνω πάνω έχει ένα μπάνερ (αυτό με τα αερόστατα το οποίο το έχω φτιάξει αλλιώς με το photoshop βάζοντας εκεί αντί τα αερόστατα το logo μου)
Αρχικά είχα βάλει το λόγκο αριστερά αλλά μπαίνοντας από το κινητό, δεν φαινόταν σωστά και το άλλαξα, βάζοντάς το από δεξιά. (εννοείται έχω κάνει άπειρα αδειασματα της cache ως τώρα)

Κι εδώ είναι τώρα το κουλό της όλης φάσης. Ενώ στο πισί ό,τι αλλαγές έχω κάνει έχουν αλλάξει και τα βλέπω σωστά, στο κινητό ΜΕ ΟΠΟΙΟΝΔΗΠΟΤΕ browser κι αν μπω, βλέπω ακόμα το παλιό μπάνερ με το λόγκο αριστερα!
Μιλάμε μπήκα με chrome με mozilla, με dolphin, με opera, με τον μαμά browser... κι όλοι μου δείχνουν το παλιό μπάνερ!

Πώς διάολο φτιάχνει αυτό? Φταίνε η browser του κινητού? Έχω κάνει και σε αυτούς clean cache. Αν και δεν μου φαίνεται λογικό με κάποιους που δεν είχα μπει καν στο φόρουμ όταν είχαν βάλει το πρώτο μπάνερ να το έχουν κρατήσει (αφού δεν είχα μπει, πώς να το κρατήσουν?) Κάτι άλλο παίζει. Υπάρχει περίπτωση για την mobile έκδοση να πρέπει να κάνω κάποιο refresh στο φόρουμ από κάπου αλλού?
Υπάρχουν διαφορετικά αρχεία για την mobile έκδοση?
Άβαταρ μέλους
harris
Μέλος
Μέλος
Δημοσιεύσεις: 82
Εγγραφή: Παρ 11 Μαρ 2016, 09:38
Τοποθεσία: Athens
Επικοινωνία:

Re: Ξεκινώ την αναβάθμιση σε 3.1.9

Δημοσίευση από harris »

Καταρχάς καλό είναι να το ξέρουμε αυτο το script που σου έδωσαν στο phpbb θα βοηθησει κόσμο και να μπει και στον οδηγο!!!

Υπαρχουν 2 logo απο οτι καταλαβα. Πρέπει να κοιτάξεις στο css καπου θα γραψει @media only screen ... mobile... εκει ψαξε.

Διάβασε και εδω για responsive logo : https://www.phpbb.com/community/viewtop ... &t=2270871
Άβαταρ μέλους
ALX
Ενεργό μέλος
Ενεργό μέλος
Δημοσιεύσεις: 208
Εγγραφή: Πέμ 16 Ιουν 2016, 08:10
Τοποθεσία: Aθήνα
Επικοινωνία:

Re: Ξεκινώ την αναβάθμιση σε 3.1.9

Δημοσίευση από ALX »

Έβγαλα τα μάτια μου αλλά τελικά έβγαλα άκρη.
Όντως υπήρχαν δύο εικόνες μέσα οι οποίες εναλλάσσονταν αναλόγως σε τι μέγεθος οθόνης έκανες την προβολή της σελίδας.
Εγώ ο... (μη πω κάτι και με κόψει η λογοκρισία :lol: ) είχα πειράξει εκείνη την δεύτερη εικόνα νομίζοντας ότι θα άλλαζα το λογότυπο και μετά είχα ξεχάσει ότι την είχα πειράξει. Όταν πήγε το μυαλό μου τελικά ότι παίζει να εναλλάσσονται οι εικόνες, την κατέβασα από τον ftp και την είδα, κατάλαβα τη λμκία είχα κάνει. :oops: Τώρα είμαι ΟΚ.

Το σκριπτ που καθαρίζει πάντως τη βάση από τα εναπομείνοντα άχρηστα πράγματα της 3.0.Χ
είναι αυτό https://gist.github.com/3D-I/205fd632d783e66a3ac8

Aς το βάλουν στους οδηγούς τα παιδιά. ;)
Άβαταρ μέλους
alsthom
Μέλος
Μέλος
Δημοσιεύσεις: 76
Εγγραφή: Δευ 11 Απρ 2016, 21:51
Επικοινωνία:

Re: Ξεκινώ την αναβάθμιση σε 3.1.9

Δημοσίευση από alsthom »

ALX έγραψε:Αφού φτιάχτηκαν τα ουσιαστικά προβλήματα και θα παραμείνω τελικά στη νέα έκδοση, ανακαλύπτω κι άλλα.

Το tag [video] bbcode που είχα πριν, βγαίνει ως invalid bbcode και ότι βίντεο υπήρχε στο φόρουμ , πλέον δεν φαίνεται. Γι' αυτό παίζει να γίνει κάτι να επανέλθει?
Επαναφέρω αυτό το ερώτημα μιας και βρέθηκα στο ίδιο σημείο κι εγώ. Και το διαπίστωσα σήμερα!
Υπάρχει γιατρειά παιδιά?
Φίλε ΑLX το έλυσες εσύ?
Άβαταρ μέλους
ALX
Ενεργό μέλος
Ενεργό μέλος
Δημοσιεύσεις: 208
Εγγραφή: Πέμ 16 Ιουν 2016, 08:10
Τοποθεσία: Aθήνα
Επικοινωνία:

Re: Ξεκινώ την αναβάθμιση σε 3.1.9

Δημοσίευση από ALX »

Όχι. Απλά έβαλα ένα extension που δεν χρειάζεται να υπάρχει καθόλου tag. Απλά βάζεις τον σύνδεσμο του video και εμφανίζεται κανονικά.
Για να φτι'αξεις τα παλιά τωρα. χρειάζεται χειροκίνητη δουλειά να αφαιρέσεις τα tag [video]
Δυστυχώς
Άβαταρ μέλους
alsthom
Μέλος
Μέλος
Δημοσιεύσεις: 76
Εγγραφή: Δευ 11 Απρ 2016, 21:51
Επικοινωνία:

Re: Ξεκινώ την αναβάθμιση σε 3.1.9

Δημοσίευση από alsthom »

1. Ποιο extension είναι αυτό και τι γίνεται με τα παλιότερα?

2. Το θέμα μου το έλυσα με τα παλιότερα βίντεο, τρέχοντας ένα εργαλείο από το stk (το reparse_bbcodes.php)
το οποίο κάποιος το έκανε να δουλεύει με την 3.1. Απλώς το τρέχεις και περιμένεις. Στο τέλος σου βγάζει ένα completed και έχεις όλα τα παλιά βίντεο να δουλεύουν κανονικότατα!
Άβαταρ μέλους
stefanos
Μέλος
Μέλος
Δημοσιεύσεις: 52
Εγγραφή: Παρ 19 Αύγ 2016, 14:35

Re: Ξεκινώ την αναβάθμιση σε 3.1.9

Δημοσίευση από stefanos »

Έχω την έκδοση 3.1.7 πρέπει να κάνω αναβάθμιση σε 3.1.9;
Κάθε πότε πρέπει να προχωράω σε αναβάθμιση;
Άβαταρ μέλους
gtsoukn
Ενεργό μέλος
Ενεργό μέλος
Δημοσιεύσεις: 310
Εγγραφή: Τετ 10 Αύγ 2016, 20:04
Τοποθεσία: Γιώργος @ Πάτρα
Επικοινωνία:

Re: Ξεκινώ την αναβάθμιση σε 3.1.9

Δημοσίευση από gtsoukn »

Το ...πρέπον είναι κάθε φορά που υπάρχει αναβάθμιση ;)
Κι αν δεν κάνεις, δεν τρέχει τίποτα, πάλι θα δουλεύει το forum.
Όμως μια αναβάθμιση, πέρα από βελτιώσεις, ενδεχομένως να διορθώνει τυχόν λάθη.
Άβαταρ μέλους
ALX
Ενεργό μέλος
Ενεργό μέλος
Δημοσιεύσεις: 208
Εγγραφή: Πέμ 16 Ιουν 2016, 08:10
Τοποθεσία: Aθήνα
Επικοινωνία:

Re: Ξεκινώ την αναβάθμιση σε 3.1.9

Δημοσίευση από ALX »

alsthom έγραψε:1. Ποιο extension είναι αυτό και τι γίνεται με τα παλιότερα?

2. Το θέμα μου το έλυσα με τα παλιότερα βίντεο, τρέχοντας ένα εργαλείο από το stk (το reparse_bbcodes.php)
το οποίο κάποιος το έκανε να δουλεύει με την 3.1. Απλώς το τρέχεις και περιμένεις. Στο τέλος σου βγάζει ένα completed και έχεις όλα τα παλιά βίντεο να δουλεύουν κανονικότατα!
Stk στη νέα έκδοση? Που το βρήκες? και πως φτιάχτηκαν τα video αφού το bbcode δεν υποστηρίζεται στην 3,1?
Κλειδωμένο

Επιστροφή στο “Υποστήριξη 3.1.x”