Τα υπέρ και τα κατά από 3.0.14 σε 3.1.Χ

Υποστήριξη σχετικά με οποιοδήποτε θέμα του phpBB (σειρά εκδόσεων 3.1.x).
Σημείωση: Εδώ μπορείτε να αναζητάτε βοήθεια για τη λειτουργία του phpBB μόνο.
Άβαταρ μέλους
harris
Μέλος
Μέλος
Δημοσιεύσεις: 82
Εγγραφή: Παρ 11 Μαρ 2016, 09:38
Τοποθεσία: Athens
Επικοινωνία:

Τα υπέρ και τα κατά από 3.0.14 σε 3.1.Χ

Δημοσίευση από harris »

Τι κερδίζω εάν μεταφέρω το φόρουμ από 3.0.14 σε 3.1.χ όπως και τι χάνω;
Άβαταρ μέλους
tzampatzis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 319
Εγγραφή: Τρί 26 Ιαν 2016, 09:02
Τοποθεσία: Παναγιώτης@Λέσβος
Επικοινωνία:

Re: Τα υπέρ και τα κατά από 3.0.14 σε 3.1.Χ

Δημοσίευση από tzampatzis »

Το μεγαλύτερο πλεονέκτημα είναι η εγκατάσταση των extensions που πλέον είναι πολύ εύκολο. Απλά αντιγράφεις τον φάκελο του mod μέσα στον ext φάκελο και μετά πας από τον πίνακα ελέγχου και κάνει enable (και αντιστρόφως disable) με ένα απλό κλικ...
Το μειονέκτημα εδώ είναι ότι αν έχεις κάποια εγκατεστημένα mods, είναι πιθανό να μην υπάρχουν όλα στην 3.1.χ.
Κατα τα άλλα η 3.1 έχει βασιστεί σε framework, πράγμα που την κάνει πιο ευέλικτη. Αναμένουμε και την 3.2 από στιγμή σε στιγμή για να δούμε και εκεί τι αλλαγές έγιναν.
Δεν παρέχεται υποστήριξη μέσω προσωπικών μηνυμάτων, γι' αυτό έχουμε το phpBBgr.com
Άβαταρ μέλους
ALX
Ενεργό μέλος
Ενεργό μέλος
Δημοσιεύσεις: 208
Εγγραφή: Πέμ 16 Ιουν 2016, 08:10
Τοποθεσία: Aθήνα
Επικοινωνία:

Re: Τα υπέρ και τα κατά από 3.0.14 σε 3.1.Χ

Δημοσίευση από ALX »

Καλημέρα!!!!

Είμαι κι εγώ σε φάση αναβάθμισης από 3.0.11 σε 3.1.9. Αξίζει να το κάνω τώρα ή να περιμένω την 3.2 ?
(βασικά διάβασα τηνανακοίνωση στη μητρική σελίδα που έλεγε πως ΄μετά το τέλος του 2016, δεν θα υπάρχει καμία υποστήριξη για την μετάβαση και μπήκα σε mode αναβάθμισης.

Μιας και ειπώθηκε το ερώτημα για το τι χάνουμε και τι κερδίζουμε, εγώ σίγουρα χάνω το absolution style που δεν υποστηρίζεται πια αλλά κι ένα σωρό mod που είχα βάλει για να το κάνω όσο λειτουργικό ήθελα το φόρουμ. Κάποια βέβαια στη νέα έκδοση υπάρχουν (ή τέλος πάντων υπάρχουν κάποια παρόμοια) αλλά κάποια άλλα θα στεναχωρηθώ που δεν θα τα έχω.

Μου αρέσει που η εγκατάστασή τους πια είναι πολύ εύκολη αν και η προηγούμενη με βοήθησε να μάθω πολλά για την "γλώσσα" php και έκανα πολλές custom προσωπικές αλλαγές σε αρχεία μόνος μου. Η γνώση είναι γνώση. Στη νέα έκδοση δεν θα επεμβαίνουμε καθόλου στο κώδικα των αρχείων? Θα μπορούμε αν θέλουμε ή όχι? Πχ, στο φορουμ μου έχω το mod NV recent topics το οποίο δεν ταίριαζε το layout με το πορταλ και είχα επέμβει στο κώδικα και το έκανα ακριβώς όπως ήταν το μπλοκ των τελευταίων δημοσιεύσεων. Αυτό θα μπορώ να το κάνω ξανά?

Είδα επίσης πως άλλαξε εντελώς και ο ΠΕΔ στη καινούρια έκδοση.
Άβαταρ μέλους
greko11
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 408
Εγγραφή: Παρ 25 Μαρ 2016, 19:35
Τοποθεσία: Γρηγόρης@ Θεσ/νίκη
Επικοινωνία:

Re: Τα υπέρ και τα κατά από 3.0.14 σε 3.1.Χ

Δημοσίευση από greko11 »

Όση δεν κάνατε αναβάθμιση καλά είναι να κάνετε ,να πάτε σε 3.1.9 .
Πρώτα οπωσδήποτε backup και τη βάση και τα αρχεία,και αν μπορείτε πρώτα τοπικά στον υπολογιστή σας.
Δεν παρέχεται υποστήριξη μέσω προσωπικών μηνυμάτων, γι' αυτό υπάρχει το φόρουμ.
Με το δικό σας πρόβλημα αν υπάρχει στο φόρουμ μπορεί να βοηθήσει και κάποιο άλλο μέλος.
Άβαταρ μέλους
ALX
Ενεργό μέλος
Ενεργό μέλος
Δημοσιεύσεις: 208
Εγγραφή: Πέμ 16 Ιουν 2016, 08:10
Τοποθεσία: Aθήνα
Επικοινωνία:

Re: Τα υπέρ και τα κατά από 3.0.14 σε 3.1.Χ

Δημοσίευση από ALX »

Καλησπέρα Γρηγόρη! (στο προηγούμενο phpbbgr ήμουν με το όνομα FaceBike αν με θυμάσαι)
Αυτό που ρώτησα είναι αν αξίζει να πάω τώρα στο 3.1 ή να περιμένω το 3.2.
Μην κάνω διπλές δουλειές μέσα σε μικρό χρονικό διάστημα! ΑΝ και δεν ξέρω πότε βγαίνει η 3.2 αλλά άκουσα σύντομα!
Μετά θα είναι εύκολο από το 3.1 στο 3.2? Τα extensions του 3.1 θα δουλεύουν ή θα χαθούν πάλι όπως τα mods?
Ξέρουμε επίσης αν το style we_clearblue θα συνεχίσει να υποστηρίζεται και στην 3.2 γιατί αυτό σκέφτομαι να βάλω!
Άβαταρ μέλους
greko11
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 408
Εγγραφή: Παρ 25 Μαρ 2016, 19:35
Τοποθεσία: Γρηγόρης@ Θεσ/νίκη
Επικοινωνία:

Re: Τα υπέρ και τα κατά από 3.0.14 σε 3.1.Χ

Δημοσίευση από greko11 »

Κοίτα σε 3.2 δεν θα πας από 3.0.11 ,πρώτα σε 3.1 και μετά σε 3.2
Τα extensions λογικά θα δουλεύουν και στην 3.2 , όσο για το style we_clearblue δεν ξερό.
Δεν παρέχεται υποστήριξη μέσω προσωπικών μηνυμάτων, γι' αυτό υπάρχει το φόρουμ.
Με το δικό σας πρόβλημα αν υπάρχει στο φόρουμ μπορεί να βοηθήσει και κάποιο άλλο μέλος.
Άβαταρ μέλους
ALX
Ενεργό μέλος
Ενεργό μέλος
Δημοσιεύσεις: 208
Εγγραφή: Πέμ 16 Ιουν 2016, 08:10
Τοποθεσία: Aθήνα
Επικοινωνία:

Re: Τα υπέρ και τα κατά από 3.0.14 σε 3.1.Χ

Δημοσίευση από ALX »

Επειδή ο οδηγός είναι κλειδωμένος, το ρωτάω εδώ.

Στον οδηγό κάπου λέει

Σημείωση: Αν έχουμε εγκατεστημένα mods στην έκδοση 3.0.x και έχουν κάνει αλλαγή στη βάση, πρέπει να τα καθαρίσουμε με το stk. Και έπειτα να προχωρήσουμε σε καθαρή αναβάθμιση. Αν δεν έχουν κάνει αλλαγές στη βάση, αλλά μόνον σε αρχεία, δε μας αφορά, μιας και χάνονται έτσι κι αλλιώς κατα την διαγραφή των παλιών αρχείων. Αφού τελειώσουμε, μπορούμε να εγκαταστήσουμε ξανά όσα από αυτά είναι συμβατά με την νεότερη έκδοση.

Πώς ξέρουμε (ή πώς θα καταλάβουμε) ότι κάποια mod έχουν κάνει αλλαγή στη βάση?
Κι αν όντως έχουμε, πώς ακριβώς τα καθαρίζουμε με το stk? (ποια είναι δηλαδή η επιλογή)?
Άβαταρ μέλους
greko11
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 408
Εγγραφή: Παρ 25 Μαρ 2016, 19:35
Τοποθεσία: Γρηγόρης@ Θεσ/νίκη
Επικοινωνία:

Re: Τα υπέρ και τα κατά από 3.0.14 σε 3.1.Χ

Δημοσίευση από greko11 »

Δες την εικόνα πια είναι η επιλογή για να καθαρίσεις τη βάση viewtopic.php?f=6&t=42#p150
Δεν παρέχεται υποστήριξη μέσω προσωπικών μηνυμάτων, γι' αυτό υπάρχει το φόρουμ.
Με το δικό σας πρόβλημα αν υπάρχει στο φόρουμ μπορεί να βοηθήσει και κάποιο άλλο μέλος.
Κλειδωμένο

Επιστροφή στο “Υποστήριξη 3.1.x”