Μεταφορά από 3.0.14 σε 3.1.Χ

Υποστήριξη σχετικά με οποιοδήποτε θέμα του phpBB (σειρά εκδόσεων 3.1.x).
Σημείωση: Εδώ μπορείτε να αναζητάτε βοήθεια για τη λειτουργία του phpBB μόνο.
Άβαταρ μέλους
harris
Μέλος
Μέλος
Δημοσιεύσεις: 82
Εγγραφή: Παρ 11 Μαρ 2016, 09:38
Τοποθεσία: Athens
Επικοινωνία:

Μεταφορά από 3.0.14 σε 3.1.Χ

Δημοσίευση από harris »

Καλημέρα στην παλιά και νέα παρέα,
έχω ενα φόρουμ σε 3.0.14 με πάρα πολλές μετατροπές και mods (ούτε που θυμάμαι πόσα).

Το φόρουμ δουλεύει άψογα, αλλά θα ήθελα να μεταφέρω το φορουμ στην νέα έκδοση που είναι 3.1.Χ
Γνωρίζω οτι δεν μπορεί να γίνει τίποτα σε σχέση με τα mods. Δηλαδη θα πρέπει να ξεκινήσω το φορουμ σε 3.1.Χ και μετά ότι mods υπάρχουν να τα περάσω.

Το καλο (;) βεβαια με την νεα εκδοση είναι οτι δεν χρειαζεται να ξοδέψεις ώρα για την μετατροπή των αρχείων. Όμως η βάση με τα Mods έχουν κάποιες δυνατότητες αλλά δεν υπάρχουν φυσικά όλα όσα υπάρχουν σε 3.0.Χ.

Έχω κάνει κάποια μελέτη πως θα μπορούσε ενα mod se 3.0.x να μετατραπεί σε 3.1.Χ. Κάτι που δεν γνωρίζω εαν πραγματικά γίνεται γιατί θα χρειαστεί τεράστιο χρόνος για να φέρω το φόρουμ στο τωρινό επιπεδο και φυσικά με την πάροδο του χρόνου.

Ποια είναι η καλύτερη διαδικασία; (σε παλαιότερη βέρσιον του 3.1.Χ υπήρχε και upgrade που μάλλον δεν δουλεψε καλα και την κατάργησαν)
Άβαταρ μέλους
tzampatzis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 319
Εγγραφή: Τρί 26 Ιαν 2016, 09:02
Τοποθεσία: Παναγιώτης@Λέσβος
Επικοινωνία:

Re: Μεταφορά από 3.0.14 σε 3.1.Χ

Δημοσίευση από tzampatzis »

Θα σε συμβούλευα να μη ασχοληθείς καν με την μετατροπή των mods από 3.0.x σε 3.1.x, εκτός και αν έχει γίνει ήδη επίσημο port από την μια έκδοση στην άλλη (οπότε απλά το εγκαθιστάς).

Για την μετατροπή του φόρουμ, σαφώς και υπάρχει αυτοματοποιημένο script (νομίζω ότι καθαρίζει και την βάση από έξτρα mod, αλλά επειδή δεν είμαι σίγουρος θα δω και θα σου πώ). Θα ανεβάσω όπου να 'ναι και οδηγούς στην έξτρα κατηγορία που έφτιαξα.

Καλύτερη διαδικασία κατ' εμέ είναι να καθαριστεί η παλιά version του phpBB (ήτοι 3.0.14) και να αναβαθμιστεί σε 3.1.8. Προφανώς όλα αυτά τοπικά σε ένα από τα backup πριν γίνει η live δοκιμή. Και αν (;!) όλα πάνε καλά, τότε το κάνεις και live.
Δεν παρέχεται υποστήριξη μέσω προσωπικών μηνυμάτων, γι' αυτό έχουμε το phpBBgr.com
Κλειδωμένο

Επιστροφή στο “Υποστήριξη 3.1.x”