clean installation

Υποστήριξη σχετικά με οποιοδήποτε θέμα του phpBB (σειρά εκδόσεων 3.1.x).
Σημείωση: Εδώ μπορείτε να αναζητάτε βοήθεια για τη λειτουργία του phpBB μόνο.
Άβαταρ μέλους
vasilise21
Ενεργό μέλος
Ενεργό μέλος
Δημοσιεύσεις: 150
Εγγραφή: Κυρ 6 Νοέμ 2016, 22:34
Τοποθεσία: λεσβος

clean installation

Δημοσίευση από vasilise21 »

για να μη καταντησει βαρετο το προηγουμενο θεμα ανοιξα ενα νεο οσον αφορα τη καθαρη εγκατασταση που προτεινατε.δειτε στα τελευταια βηματα τι γινεται...

Εικόνα

και μολις πατησο το τελευταιο κουμπακι γινεται αυτο.....

Εικόνα

δε ξερω βεβαια μηπως γινεται κατι στραβο στο σημειο αυτο.....

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
gtsoukn
Ενεργό μέλος
Ενεργό μέλος
Δημοσιεύσεις: 310
Εγγραφή: Τετ 10 Αύγ 2016, 20:04
Τοποθεσία: Γιώργος @ Πάτρα
Επικοινωνία:

Re: clean installation

Δημοσίευση από gtsoukn »

Στην 3η εικόνα σου λέει ότι δεν μπορεί να συνδεθεί στη Βάση Δεδομένων (ΒΔ).
Δεν θα έπρεπε να συνεχίσεις την εγκατάσταση εφόσον σου εμφανίζει σφάλμα.
1. Δημιούργησες τη ΒΔ;
2. Αν ναι, τα στοιχεία σύνδεσης είναι σωστά;

Το σφάλμα της 2ης εικόνας είναι επακόλουθο του παραπάνω.
Εφόσον δεν συνδέθηκε στη ΒΔ, σίγουρα δεν θα δημιουργήθηκαν και οι απαραίτητοι πίνακες.
Έλεγξέ το στο phpMyAdmin.

Αν βρεις τι φταίει για το σφάλμα της 3ης εικόνας, ξανανέβασε το config.php (νομίζω ότι μόνο αυτό αρκεί) και επανέλαβε την εγκατάσταση.
Ανέβασε και τα Ελληνικά για να έχεις την εγκατάσταση στα Ελληνικά. Φυσικά αυτό μπορείς να το κάνεις και μετά την εγκατάσταση.

Υ.Γ. Ετοιμάζω έναν οδηγό εγκατάστασης της phpBB.
Άβαταρ μέλους
vasilise21
Ενεργό μέλος
Ενεργό μέλος
Δημοσιεύσεις: 150
Εγγραφή: Κυρ 6 Νοέμ 2016, 22:34
Τοποθεσία: λεσβος

Re: clean installation

Δημοσίευση από vasilise21 »

εχω την υποψια οτι θελουνε καποια αρχεια σβησιμο πριν η μετα την εγκατασταση αλλα δε ξερω το ποια ειναι ακριβως για να πραξω αναλογα.το θεμα ειναι οτι σημερα ειναι η τριτη η και τεταρτη φορα που ανεβαζω το script αλλα μαλλον ειναι και η τελευταια ..δε ξερω τι να πω.δε ξερω κιολας στη τριτη εικονα αν εχει καποιο λακο εκει που λεει με τις βδ το ποιο κουτακι να διαλεξω..

υ.γ.ισως και να φταιει το σημειο που λεει server dbhost.δε ξερω τι αλλο μπωρει να φταιει.
Άβαταρ μέλους
gtsoukn
Ενεργό μέλος
Ενεργό μέλος
Δημοσιεύσεις: 310
Εγγραφή: Τετ 10 Αύγ 2016, 20:04
Τοποθεσία: Γιώργος @ Πάτρα
Επικοινωνία:

Re: clean installation

Δημοσίευση από gtsoukn »

vasilise21 έγραψε:εχω την υποψια οτι θελουνε καποια αρχεια σβησιμο πριν η μετα την εγκατασταση
Πριν την εγκατάσταση δεν διαγράφεις τίποτα.
Αφού ολοκληρωθεί η εγκατάσταση, διαγράφεις ή μετονομάζεις το φάκελο install όπως αναφέρεται στην 1η εικόνα του αρχικού σου post.
vasilise21 έγραψε:στη τριτη εικονα ... εκει που λεει με τις βδ το ποιο κουτακι να διαλεξω
MySQL, αλλά ίσως να μην είναι λάθος και το MySQL με MySQLi Extention που έβαλες. Δεν είμαι 100% σίγουρος.
vasilise21 έγραψε:ισως και να φταιει το σημειο που λεει server dbhost
Προφανώς αναφέρεσαι στο Database server hostname or DSN (Όνομα διακομιστή βάσης δεδομένων ή DSN).
Αυτό θα στο δώσει ο πάροχός σου (server). Σίγουρα θα φαίνεται και στη σελίδα σου στον server.

Αν κατάλαβα σωστά είναι το πρώτο σου εγχείρημα σε phpBB χωρίς προηγούμενη εμπειρία.
Προτείνω να ξεκινήσεις στήνοντας το forum τοπικά με το XAMPP.
Άβαταρ μέλους
vasilise21
Ενεργό μέλος
Ενεργό μέλος
Δημοσιεύσεις: 150
Εγγραφή: Κυρ 6 Νοέμ 2016, 22:34
Τοποθεσία: λεσβος

Re: clean installation

Δημοσίευση από vasilise21 »

ολα καλα παιδια και σας ευχαριστω για οτι κιαν κανατε γιασ τη προσπαθεια μου αυτη.ανεβηκε με επιτυχια τελικα το σκριπτ.ανεβασα ακι ενα στυλακι για να δω αν ειναι οκ για βεβαιωση οτι δενε χουμε το θεμα του autoinstaller και ειμαστε οκ.τωρα ξεκιναμε σιγα σιγα το στισημο.και μολις ειμαστε σε ενα επιπεδο σχετικα καλο θα σας το φανερωσο κιολας :lol: :lol: :lol:
Κλειδωμένο

Επιστροφή στο “Υποστήριξη 3.1.x”